Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Basior
2013-03-14, 13:31
Jak pomóc jaskółkom
Autor Wiadomość
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-06-08, 18:13   

U mnie młode jaskółki w oborze są już na wylocie.
Jedna para próbowała robić gniazdo w stodole ale nagle znikneły i tyle je widziałem.
A jak tam u was jaskółki.
Czy mogę prosić pana Antoniego o obiecane zdjęcia gniazda z gliny które wykonał ileś lat wstecz.
Pozdrawiam.
hachlica.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-06-08, 20:09   

hachlica napisał/a:
Czy mogę prosić pana Antoniego o obiecane zdjęcia gniazda z gliny które wykonał ileś lat wstecz.
postaram sie jak najpredzej wrzucic tu cos

hachlica napisał/a:
a ja musze sie pochwalić u mnie z 2 gniazd oknowek zrobiło sie 12 mam 12 par oknowek jak na razie ;] a dymowek mam 6 par w 3 juz sa 4dniowe młode ;)
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-06-08, 20:18   

O to u panu oknówek na potęgę.Co się stało ze tak duzo.
No u mnie dymówki mają już 2 tygodnie.
A czy mógł by pan zrobić zdjęcia każdemu z gniazd dymówek. i opisać je gdzie się znajdują itp.
taki mały spis.
Pozdrawiam.
hachlica
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-06-09, 07:42   

hachlica napisał/a:
O to u panu oknówek na potęgę.Co się stało ze tak duzo.
można powiedzieć ze im dałem takie zaproszenie ze im zal było skorzystać ponieważ co dzien dolewałem wody do kałuży by miały podstawowy budulec no i to się sprawdził wszelkie jaskołki były u mnie na "błocie" do belki na której wiszą ich gniazda poprzybijałem jakies metalowe lub drewniane blaszki jaskółki na nie o zmierzchu siadały a rano zaczęły budować. Poprostu trzeba im troche pomoc widziałem jak na ścianie u sąsiada chciała jakas para budowac dosłownie przez 6m były od oknowek ich charakterystyczne kulki jak robia gniazdo poprostu nie miały jakies podpórki wiec nie zbudowały. Ale to nie jest tak ze jak nie ma tej podpory to jaskółki gniazda nie zbuduja owszem zbuduja tylko ja im ułatwiam zycie. Mam nadzieje ze jeszcze z 2-3pary u mnie zagoszczą. A tak wgl to mam najwieksza kolonie "jak na razie" w okolicy ;)
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-06-09, 08:42   

Dziękuje za odpowiedź.
Teraz tylko czekam na zdjecia gniazd oknówek jak i dymówek.
No i ich opisy.
 
     
krejzola005 


Posty: 198
Skąd: Podlasie.
Wysłany: 2012-06-09, 12:55   

Pliszek napisał/a:
a ja musze sie pochwalić u mnie z 2 gniazd oknowek zrobiło sie 12 mam 12 par oknowek jak na razie


To już wiem gdzie podziały się moje oknówki :roll: Bo u mnie odwrotnie, z 13 w ubiegłym roku jest zajętych tylko 2 gniazda i to dopiero od tygodnia. W pozostałych gniazduje wróbel i mazurek.
Ja też w tamtym roku pomagałam oknówkom utrzymując taką kałuże z której jaskółki brały materiał na gniazdo i w bardzo krótkim czasie od podstaw zrobiły 13 gniazd.
U mnie dymówki też już mają młode, pierwsze wylęgły się około 21 maja.

Pozdrawiam :)
_________________
http://www.otopjunior.org...ser/krejzola005
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-06-09, 15:58   

krejzola005 napisał/a:
To już wiem gdzie podziały się moje oknówki
hehe
krejzola005 napisał/a:
Ja też w tamtym roku pomagałam oknówkom utrzymując taką kałuże z której jaskółki brały materiał na gniazdo i w bardzo krótkim czasie od podstaw zrobiły 13 gniazd.
no to bardzo pomaga jaskołka
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-07-22, 19:50   

witam wczoraj i dzisiaj zauważyłem ze jaskołki oknowki cały czas siedza w gniezdzie przez dzien a tak ok godz 20 wszystkie z gniazd wylatuja i kraza nad niebem wszystkie lęgły sie w miare tak samo wiec wszystkie juz lataja czemu tak w dzien siedza w gniezdzie a pozniej buszuja na niebie i ciagle całymi gromadami do swoich gniazd lataja i spowrotem zrobiłem pare zdj z ich gniazdami widac tam pare okazow ale zdj nie najlepsze bo z telefonu http://imageshack.us/phot.../zdjcie517.jpg/ gniazda sa pod gołebnikiem zreszta widac gołabeczki ;} Jest to cos niesamowitego podziwiac "moje" jaskołki ok 60 okazow razem z rodzicami a gniaz mam 12 reszta gniazd a dokładnie 3 sa na innym budynku nie pod gołbnikiem ;)
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-07-27, 10:16   

a jeszcze jedno pytanko czy młode oknówki które wyleciały z gniazda budują od razu własne gniazdo nie żeby od razu w nim leg składać ale na 2 rok bo juz od tygodnia 2 pary oknówek budują gniazdo co dzien dosłownie troszeczkę przybywa a tak jest od kiedy mam oknówki jakas para zaczyna np w 2011 a przylatuje w 2012 i te gniazdo wykańcza bo zwykle gniazdo jest zdudowane do połowy. Ja osobiscie mysle ze to te młode ktore wyleciały mysla sobie a zrobie juz fundament domku a pozniej w nastepnym sezonie dokoncze czyżby tak było czy te oknowki jakies spoznione lub ktore straciły gniazdo przez zwierze bądzć przez człowieka i robia szybko gdzie indziej? Prosze o pomoc w ustaleniu tych pytań Dziękuje Pliszek ;)
 
     
kamil6 


Posty: 130
Wysłany: 2012-07-28, 21:43   

Pliszek napisał/a:
a jeszcze jedno pytanko czy młode oknówki które wyleciały z gniazda budują od razu własne gniazdo nie żeby od razu w nim leg składać ale na 2 rok bo juz od tygodnia 2 pary oknówek budują gniazdo co dzien dosłownie troszeczkę przybywa a tak jest od kiedy mam oknówki jakas para zaczyna np w 2011 a przylatuje w 2012 i te gniazdo wykańcza bo zwykle gniazdo jest zdudowane do połowy. Ja osobiscie mysle ze to te młode ktore wyleciały mysla sobie a zrobie juz fundament domku a pozniej w nastepnym sezonie dokoncze czyżby tak było czy te oknowki jakies spoznione lub ktore straciły gniazdo przez zwierze bądzć przez człowieka i robia szybko gdzie indziej? Prosze o pomoc w ustaleniu tych pytań Dziękuje Pliszek ;)


Tegoroczne młode na pewno nie będą budować gniazd. To są pary, które rozpoczynają drugi lęg. Ich pierwsze gniazdo być może spadło, ale np. zajął je wróbel bądź mazurek. Budują wolno bo jest susza i mają problem ze znalezieniem błota. Zrób im jakiś kałuże na podwórku, a zobaczysz, że budowa pójdzie im znacznie szybciej :wink:
 
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-07-29, 16:48   

kamil6 napisał/a:
Zrób im jakiś kałuże na podwórku, a zobaczysz, że budowa pójdzie im znacznie szybciej
maja kałużę i wiem ze z niej korzystają bo je przyłapałem zobaczymy a gdy nie będą chciały w mojej kałuży to moga wszedzie bo dzisiaj była straszna ulewa wiec kałuż jest pod dostatkiem ;) a ja mysle ze juz w tym roku leg sie w tych gniazdach nie odbedzie.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-07-30, 15:09   

Dodaje jeszcze kilka zdjec oknowek a właściwie ich gniazda widac ze 2 sa w budowie ;) a zdj specjalnie dla hachlica, http://imageshack.us/phot.../zdjcie524.jpg/ http://imageshack.us/phot...zdjcie523e.jpg/ http://imageshack.us/phot...zdjcie522e.jpg/ http://imageshack.us/phot...zdjcie525t.jpg/ http://imageshack.us/phot...zdjcie525t.jpg/
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-08-04, 19:48   

No panie Antonni nareszcie jakieś zdjecia.
Kurcze fajnie to wyglada tak swojsko.
No oknówki już są teraz czekam na zdjecia gniazd dymówek pamięta pan.
Podoba mi sie to taka harmonia gołębi z oknówkami super. :green:
Ile pan ma gniazd to sporo sie ich nazbierało co nie.
Fajnie fajnie żeby tak kiedy u mnie było.
Marzenie ściętej głowy.
Ale marzenia są po to aby je spełniać.
Pozdrawiam.
Paweł.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-08-05, 11:25   

hachlica napisał/a:
Ile pan ma gniazd to sporo sie ich nazbierało co nie.
leg odbył sie jak na razie w 12gniazdach a te dwa sa tylko zaczete juz jaskołki nie buduja ich mysle ze jakas para je za rok wykonczy ;)
hachlica napisał/a:
Fajnie fajnie żeby tak kiedy u mnie było.
uwierz kiedyś sie doczekasz ;)

a jak tam wasze jaskołki dymówki u mnie jedne lęgną 2leg a jedna para juz 2leg wychowała. a oknowki chyba siedza na jajkach tylko w 1gniezdzie sa jeszcze młode duze juz ale sa ;)
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-08-05, 12:12   

Mam nadzieje że się doczekam.
Nie wiem czy problemem nie będzie pies który mógłby nad nimi biegać gdyby chciał się zagnieżdzić pod dachem tej stodoły http://www.garnek.pl/pawel98/20740321/stodola
Ale spróbować warto może akurat sie uda.
Tylko trzeba jeszcze zrobic jakieś budki.

U mnie młode z drugiego lęgu dymówek już wyleciały.
Ale u sasiada jeszcze sa w gniezdzie. :green:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo