Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki w serialach
Autor Wiadomość
heninsyn 

Posty: 277
Skąd: biezprizornyj
Wysłany: 2012-11-10, 10:17   

... wprawdzie nie z seriali, wczoraj podsłuchane:

- istotny dla sceny i głośny, wieczorny klangor żurawi na zakolu Narwi - " Pokłosie ",
- nad bukowym lasem niebo wypełnione warkotem niemieckich samolotów, czaszami niemieckich spadochroniarzy i dwukrotnym głośnym przelotem łabędzi - " Obława ".
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-11-11, 23:31   

Sikorka napisał/a:
Ojciec Mateusz czatował z pewnym ornitologiem na dudka.

Z tym, że ten dudek to był raczej wypchany i ponoć miał być jednym z najrzadszych gatunków ptaków naszym kraju :)
_________________
TP Bocian
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2012-11-12, 17:10   

Mirek napisał/a:
Sikorka napisał/a:
Ojciec Mateusz czatował z pewnym ornitologiem na dudka.

Z tym, że ten dudek to był raczej wypchany i ponoć miał być jednym z najrzadszych gatunków ptaków naszym kraju :)


Sylwetka dudka była widoczna, więc pewnie posłużono się jakimś wypchanym okazem. Wątek ornitologiczny w filmie jednak bardzo mnie ucieszył. :smile:
 
     
rojber 


Posty: 19
Skąd: Dolina Baryczy
Wysłany: 2012-11-13, 10:56   

Ciekawe czy pamiętacie jakiego ptaka dało się słyszeć w serialu "Janosik", chyba w każdym odcinku rozbrzmiewał ten charakterystyczny "śpiew" :wink:
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2012-11-13, 17:40   

rojber napisał/a:
Ciekawe czy pamiętacie jakiego ptaka dało się słyszeć w serialu "Janosik", chyba w każdym odcinku rozbrzmiewał ten charakterystyczny "śpiew" :wink:


Będzie okazja przekonać się jaki to ptak, bo od przyszłej niedzieli w TVP2 znowu będzie emisja tego serialu. Szczerze przyznam, że nie zwróciłam wcześniej na ten głos uwagi. :smile:
 
     
rojber 


Posty: 19
Skąd: Dolina Baryczy
Wysłany: 2012-11-14, 10:17   

Sikorka napisał/a:
Będzie okazja przekonać się jaki to ptak, bo od przyszłej niedzieli w TVP2 znowu będzie emisja tego serialu. Szczerze przyznam, że nie zwróciłam wcześniej na ten głos uwagi.
W takim razie nie zdradzę o jakiego ptaka mi chodzi a Ty wsłuchuj się uważnie a potem podziel się spostrzeżeniami, tylko żeby nie było, że o Kwiczoła mi chodziło :green:
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2012-11-14, 16:38   

rojber napisał/a:
Sikorka napisał/a:
Będzie okazja przekonać się jaki to ptak, bo od przyszłej niedzieli w TVP2 znowu będzie emisja tego serialu. Szczerze przyznam, że nie zwróciłam wcześniej na ten głos uwagi.
W takim razie nie zdradzę o jakiego ptaka mi chodzi a Ty wsłuchuj się uważnie a potem podziel się spostrzeżeniami, tylko żeby nie było, że o Kwiczoła mi chodziło :green:


He he, no tak najprościej byłoby wskazać na Kwiczoła :smile: . Zobaczę jakiego ptaszka wykorzystano w serialu. Jak rozpoznam dam znać :smile:
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2013-03-04, 17:09   

Wczoraj kolejny raz TVP nadawała film "Nigdy w życiu". Dziwne, ale dopiero wczoraj zwróciłam uwagę na śpiew skowronka i innych ptaków w tym filmie.
 
     
Loxon80 


Posty: 51
Skąd: Skarżysko-Kamienna
  Wysłany: 2013-05-09, 19:54   

Właśnie się dowiedziałem z serialu "Ojciec Mateusz" że jerzyki zalatują nad Wisłę również zimą,a napewno do Sandomierza:)W dzisiejszym odcinku zimowa sceneria,a w tle gwizd jerzyków.Rozumiem że twórcy serialu mogą nie znac sie na ptakach,ale nie można było tego skonsultowac z jakimś ornitologiem lub znawcą tematu?Z drugiej strony to miłe że komuś się tak spodobał odgłos jerzyka,że postanowił dołożyc ścieżke do serialu:)
 
     
heninsyn 

Posty: 277
Skąd: biezprizornyj
Wysłany: 2013-09-11, 16:39   

... Ptaki w książkach ?

" Kyrbyj - dosłownie zabijaka, a po polsku pustułka, czyli niewielki sokół. Gnieździ się na dachu jednego z bloków w pobliżu Zielonego Ługu, nad którym poluje. Druga para ...
... choć pochodzenie nazwy nie jest do końca znane, języki słowiańskie zauważają upodobanie tego sokoła do miejsc pustych, tymczasem Jakuci zwrócili uwagę na jego siłę. Nazwa " pustułka " nie mogłaby tu powstać - tu wszędzie jest pusto. ...

Inne sokoły, które można zobaczyć nad Zielonym Ługiem, to kobuz, drzemlik, sokół wędrowny,i ... białozór ..." *

*) Michał Książek, " Jakuck", ISBN 978-83-7536-98-9, str. 27 ( acz 242 też warta )

___
@Admin - może wydzielimy nowy wątek pt. " Ptaki w książkach " ? Może więcej niźli w filmach mamy na podorędziu ? ;)
_____
 
     
heninsyn 

Posty: 277
Skąd: biezprizornyj
Wysłany: 2014-02-15, 23:04   

... nad Jenisejem jerzyki ? :wink:

Filmowo polecę: http://www.filmweb.pl/fil...dze-2010-587332

____
np. Alterkino - do obejrzenia.
 
     
Skiba175 

Posty: 10
Wysłany: 2014-04-02, 20:40   

Obserwacja z filmu: w Misiu gdy powstaje piosenka "Hej młody junaku..." w momencie pokazywania młodego junaka na brzegu Wisły słychać nawołujące śmieszki ;-)
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-04-05, 07:56   

W serialu "Chłopi", chyba w drugim odcinku, listopadowy jesienny las, sądząc po roślinności, a w tle śpiewający trzciniak. I drugi przykład, tu pomyłka innego rodzaju, serial "Znak orła", średniowieczna Polska i intensywnie gruchające sierpówki.
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2014-04-05, 21:04   

Anton napisał/a:
W serialu "Chłopi", chyba w drugim odcinku, listopadowy jesienny las, sądząc po roślinności, a w tle śpiewający trzciniak. I drugi przykład, tu pomyłka innego rodzaju, serial "Znak orła", średniowieczna Polska i intensywnie gruchające sierpówki.


A to ciekawe... przecież dopiero od kilku dziesięcioleci sierpówki u nas można słyszeć i widzieć :) .
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2014-04-06, 11:53   

Sikorka napisał/a:
. przecież dopiero od kilku dziesięcioleci sierpówki u nas można słyszeć i widzieć .

No właśnie, z tego wniosek że nie tylko konsultant historyczny ale i przyrodnik powinien opiniować w trakcie powstawania tego typu serialu :green:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo