Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pszczoła Murarka
Autor Wiadomość
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-01-25, 11:57   Pszczoła Murarka

Witam otóż wyczytałem dzisiaj w gazecie o pszczołach dzikich tzw MURARKI wyczytałem ze jesli zbiorę czcine o dl 20-25 cm i zwiąże paręnaście patyków tej trzciny to wewnątrz tej trzciny ta pszczoła zniesie jaja i można powiedzieć ze założy własna pasiekę i jako ciekawostkę dodaje ze ta pszczoła nie ukąszą ludzi.

i mam parte pytań odnośnie ich:
1 czy jak ja zrobię jej te rurki czy nie zagnieżdża się w niej jakieś inne owady np osy czy pszczoły miodne
2 na ile % jest pewność ze murarki znajda te trzciny

proszę o odpowiedz jakiegoś fachowca za odpowiedzi dziękuje;)
 
     
pasjonat 

Posty: 27
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2012-01-25, 14:53   

Witam
1 w 80 % będą to murarki, pszczoły miodne na pewno z trzciny nie skorzystają.
2 na 100 % czasem jednak trzeba trochę poczekać nawet kilka lat.

Polecam
http://forumogrodnicze.in...php?f=7&t=20281
http://forumogrodnicze.in...439a880ba807ea3
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-01-25, 16:32   

pasjonat, Dziekuje za odpowiedzi i za linki
aha jeszcze pytanie bo jutro badz w niedziele chce isc po trzcine i mam pytanie ktora czesc sie nadaje na rurki górna, dolna czy środkowa czy wszystkie a jesli np w jakieś rurce jest taka "pianka" wiecie o co chodzi np słonecznik te taka ma albo rzepak to czy pszczoły ja wygryza czy dana rurka nie nadaje sie do uzytku?
 
     
pasjonat 

Posty: 27
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2012-01-25, 19:59   

Witam
Trzcina w środku jest pusta. Najlepiej nadają się te z dolnej i środkowej części o średnicy wewnętrznej od 6 do 9 mm. Aby trzcina miała takie wymiary to tak średnio musi rosnąć w dobrych warunkach i być wysoka tak na 3 do 3,5 m
http://www.google.pl/imgr...wy&docid=dCSgxM
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-01-26, 10:07   

a co do tego to jak jest?
Pliszek napisał/a:
a jesli np w jakieś rurce jest taka "pianka" wiecie o co chodzi np słonecznik te taka ma albo rzepak to czy pszczoły ja wygryza czy dana rurka nie nadaje sie do uzytku?
 
     
pasjonat 

Posty: 27
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2012-01-26, 12:41   

Jeśli w jakieś rurce jest taka "pianka" to pszczoły sobie nie poradzą więc trzeba ją usunąć najłatwiej wiertarką.
Pozdrawiam.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-01-26, 12:49   

aha rozumiem dziekuje za odpowiedzi i za pomoc ;)
przypomniałem sobie ze kiedys tzn rok temu w niemieszkalnym domu starym jakies pszczoly robily jakies kanaliki w kominu a komin byl sklejany chyba to glina dzisiaj bylem zobaczyc czy tam niema kokonow z mlodymi ale nic nie zauwazylam tylko otywory w wielkosci małego palca puste. czyzby to murarka?
 
     
pasjonat 

Posty: 27
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2012-01-26, 13:12   

W ziemi lub w murze gnieżdżą się pszczolinki
http://pl.wikipedia.org/w...5%82y_samotnice
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-01-27, 11:33   

dzisiaj zrobilem pare takich gniazd z łodyg lubczyka czy moga byc czy owady beda uciekały z powodu zapachu "magi"?
 
     
pasjonat 

Posty: 27
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2012-01-27, 12:07   

Ciekawy materiał na gniazdo myślę że jakaś możliwość zasiedlenia istnieje.
Jednak proponuje hodowlę rozpocząć na sprawdzonych materiałach takich jak trzcina ewentualnie ponawiercane klocki drewniane z drzew liściastych.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-01-27, 15:49   

oj dzisiaj robiłem ze wszystkiego np z dzikiego bzu ta pianke wywaliłem i zrobilem tez z słonecznika tez ta pianke usunąłem myślę ze sie spodoba pszczółka;)
 
     
pasjonat 

Posty: 27
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2012-01-27, 18:12   

Tak trzymać
Proszę jednak pamiętać aby rurki były z jednej strony lub w środku zaślepione/przedzielone jakąś ścianką/kolankiem/nie przewiercone do końca - można użyć do tego celu gliny albo ziemi. (pszczoły zasiedlają niechętnie lub wcale rurki z prześwitem)
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-01-27, 18:52   

pasjonat napisał/a:
Proszę jednak pamiętać aby rurki były z jednej strony lub w środku zaślepione/przedzielone jakąś ścianką/kolankiem/nie przewiercone do końca - można użyć do tego celu gliny albo ziemi. (pszczoły zasiedlają niechętnie lub wcale rurki z prześwitem)
dobrze zes mi to powiedział bo ja wszystkie mam na przeswit jutro je zalepie
 
     
Szybszy 


Posty: 424
Wysłany: 2012-02-06, 16:24   

Niech się Jemi wypowie, zgadnij go wysyłając wiadomość. On zdaje się kupił murarki w takiej trzcinie ale się wzięły i zabrały i została tylko trzcina :o
 
     
pasjonat 

Posty: 27
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2012-02-06, 16:40   

Dodam jeszcze że do zakupionych murarek należy przygotować nowe trzciny, W przypadku gdy trzcina jest z otworami o odpowiedniej średnicy wewnętrznej i jest sucha to nie zasiedlenie przez pszczoły jest mało prawdopodobne.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo