Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaskółki odloty 2012
Autor Wiadomość
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-09-17, 19:36   Jaskółki odloty 2012

wczoraj jeszcze w oborze były jaskółki dziś ani jednej ani na niebie ani w gniazdach a oknówki tez odleciały muszę szybko zatkać otwory bo juz jedno gniazdo jest przez wroble powiększone tzn otwór. a jak tam u was sa jeszcze? Jakoś szybko w tym roku poleciały zwykle nieco pozniej odlatywały no coz taka kolej rzeczy trzeba znow poczekać na 2013 rok i na nowe pokolenia ;)
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-09-17, 21:18   

Jaskółki migrują/odlatują już mniej więcej od drugiej połowy sierpnia. To, że odleciały z obory nie znaczy, że nie ma ich w terenie :) Faktycznie, większość oknówek i brzegówek poleciała, a teraz intensywnie lecą/odlatują głównie dymówki. Ostatnie będzie można spotkać jeszcze w październiku.
_________________
TP Bocian
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-09-18, 12:30   

Mirek napisał/a:
To, że odleciały z obory nie znaczy, że nie ma ich w terenie
ale zanim to napisałem to sie upewniłem ze w mojej miejscowosci ich nie ma na niebie poprostu pustki zwykle latały mnostwo a teraz dzis widziałem jedna młoda jaskołke miała jeszcze zółte podgardle a tak ani jednej ta jaskołka juz chyba nie odleci albo?
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2012-09-19, 18:05   

Ja również stwierdzam, że w tym roku, tak oknówki jak i dymówk, wcześniej niż zwykle opuściły wieś. Tłumaczę to wczesniejszą wiosną i wcześniej zakończonymi lęgami w tym roku. Czasami widuje grupki dymówek wędrujących, lecące z północy.
Zresztą jak zauważyłem, to przyśpieszenie, dotyczy to nie tylko jaskółek ale i innych ptaków.
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2012-09-19, 19:12   

Pliszek napisał/a:
pustki zwykle latały mnostwo a teraz dzis widziałem jedna młoda jaskołke

Anton napisał/a:
Ja również stwierdzam, że w tym roku, tak oknówki jak i dymówk, wcześniej niż zwykle opuściły wieś.

A w moich okolicach (okolice Siedlec) dymówki (w mniejszym stopniu oknówki - ale tych jest generalnie mniej) siedzą jeszcze całymi setkami na drutach - zwłaszcza rankiem widuję stada liczące po kilkadziesiąt lub kilkaset osobników nękanych przez krogulce i kobuzy :smile:
_________________
DM
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-09-19, 20:00   

a u mnie juz definitywnie jaskółek nie ma dzis zatkałem otwory gniazd oknówek najpierw upewniłem sie ze niema nikogo w gniezdzie i zatkałem ;)
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2012-09-20, 19:58   

Anton napisał/a:
Ja również stwierdzam, że w tym roku, tak oknówki jak i dymówk, wcześniej niż zwykle opuściły wieś.

Tzn. w tym roku młode z drugich legów dymówek usamodzielniły się po 20 sierpnia i wkrótce przestałem widywać te jaskółki.
Oknówki w znanych mi kilku koloniach, także u mnie na stodole, nocowały w gniazdach jeszcze w pierwszym tygodniu września ale szybko zniknęły.
Dziś obserwowałem niezwykły, przynajmniej w mojej karierze obserwatora :smile: przelot dymówek, mianowicie - przy padającym dość mocno deszczu i temp.10 stopni, w ciągu kilku okołopołudniowych godzin widziałem w sumie kilkaset lecących dymówek.
Ptaki leciały w mniejszych i wiekszych grupach a także pojedynczo, chwilami przelot miał charakter ciągły, wszystkie nisko tuż nad zabudową i drzewami wioski.
Jaskółki leciały w dół doliny rzeki w kierunku północno - zachodnim, prosto pod wiejący wiatr. A wszystko to widziałem przez okno mojej kuchni, obserwowałem więc tylko wycinek terenu, jesli dymówki leciały całą szerokoscią doliny Stobnicy ich liczba musiała być większa.
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2012-09-21, 15:54   

Ja jeszcze dziś kilka kilometrów od Sierpca widziałam stadko dymówek siedzące na przewodach energetycznych. Zawsze taki widok kojarzy mi się z pięciolinią i zapisem nutowym. :smile:
 
     
Sikorka 

Posty: 262
Wysłany: 2012-09-24, 17:01   

Dziś znowu widziałam dwa stadka dymówek siedzących na przewodach linii energetycznej. Jedno stadko w Żochowie drugie w Śniechach (powiat sierpecki woj. mazowieckie). Dużo jaskółek latało nad polami w tym właśnie rejonie.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-09-24, 17:32   

Sikorka napisał/a:
Dużo jaskółek latało nad polami w tym właśnie rejonie.

Bo cały czas jeszcze wędrują :)
_________________
TP Bocian
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-09-24, 20:00   

ja juz nie widuje ani jednj jaskołeczki ;(
 
     
drTrutek 


Posty: 90
Skąd: Chynchy Dolne
Wysłany: 2012-09-24, 20:49   

Wczoraj widziałem stadko (ok. 20 szt.) krążące nad trzcinowiskiem dużego stawu. Wraz z nimi krążyło też stado szpaków. Nie wiem, czy usiadły bo musiałem jechać - robiło się ciemno, ale śmiem twierdzić, że one nocują w trzcinach. W oborach, przelotne jaskółki dymówki - nie nocują. (Woj. łódzkie).
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-09-26, 17:48   

drTrutek napisał/a:
Wczoraj widziałem stadko (ok. 20 szt.) krążące nad trzcinowiskiem

Ciekawe będą dopiero obserwacje dymówek w październiku :) I raczej po 10 tego miesiąca!
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-09-26, 17:48   

drTrutek napisał/a:
Wczoraj widziałem stadko (ok. 20 szt.) krążące nad trzcinowiskiem

Ciekawe będą dopiero obserwacje dymówek w październiku :) I raczej po 10 tego miesiąca!
_________________
TP Bocian
 
     
harrier 

Posty: 227
Wysłany: 2012-10-03, 08:38   

Wczoraj (2.10) już tylko 2 dymówki przelotne.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo