Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny Ziemi Łukowskiej
Autor Wiadomość
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-26, 09:43   

calamita napisał/a:
odpowiadając na apel Kolegi:
modrzewnica pospolita- występuje w rez. Dąbrowy Seroczyńskie- kilkaset okazów.

Dzięki za informację :smile: Gmina Stoczek Łukowski i sąsiadująca z nią Wola Mysłowska, to takie małe zagłębie, jeśli chodzi o roślinność torfowiskową. Powiem tylko, że w okolicy Stoczka Łukowskiego, modrzewnica występuje na kilku stanowiskach - już poza terenem rezerwatów "Dąbrowy Seroczyńskie" i "Kulak" - ale jej liczebność jest niewielka. W sąsiedniej gminie Wola Mysłowska znane mi są 3 stanowiska tej rośliny: na dwóch jej liczebność waha się w granicach kilkuset okazów, a na jednym, ok. kilkudziesięciu - ale jest ono "rozwojowe" :wink:
Nie udało się natomiast (jak dotąd) potwierdzić występowania tej rośliny w gminie Stanin.
calamita napisał/a:
a wracając do ulubionych klimatów bagiennych:
rosiczka długolistna z granic historycznych ziemi łukowskiej. :cool:

Cudeńko! :smile: Szkoda, że w granicach historycznych - a jak się ma to stanowisko do granic fizjograficznych? Czy to jeszcze Nizina Południowopodlaska? Bo nie bardzo wiem, czy piszesz o stanowisku, o którym myślę? :wink:
_________________
DM
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-26, 10:20   

calamita napisał/a:
kolejne 2 zdjęcia, które przedstawiają goździki: kartuzka i kropkowanego- coraz rzadszy element suchych łąk- te akurat z poligonu Jagodne koło Żdżar.

Niestety, ale faktycznie oba goździki stanowią coraz rzadszy element flory naszego regionu. I o ile goździk kropkowany jest jeszcze w regionie szeroko rozprzestrzeniony (co nie znaczy liczny!), o tyle kartuzek, to prawdziwy rarytas florystyczny! Przyznam szczerze, iż nie znam innych stanowisk tej rośliny prócz wymienionego przez Ciebie stanowiska z poligonu Jagodne!
Na terenie gm. Stoczek Łukowski i Wola Mysłowska znam obecnie kilkanaście stanowisk goździka kropkowanego - wszędzie jest on nieliczny i nigdzie nie tworzy dużych zwartych płatów.
A skoro już jesteśmy przy goździkach, to dopiszę do listy interesujących nas gatunków jeszcze jednego przedstawiciela tej rodziny: smółkę pospolitą (Viscaria vulgaris). Oczywiście, jak wskazuje nazwa, jest to także coraz rzadszy element suchych łąk, ugorów i okrajków leśnych. :wink: Nie jest ona co prawda tak rzadka jak wspomniane goździki, ale z racji zanikania jej naturalnych siedlisk, staje się rośliną coraz bardziej zagrożoną. W chwili obecnej znanych jest mi ok. 20 stanowisk tej rośliny zgrupowanych na terenie gminy Stoczek Łukowski, Wola Mysłowska i Stanin.

IMG_9289.JPG
Smółka pospolita (Viscaria vulgaris), gm. Wola Mysłowska
Plik ściągnięto 121 raz(y) 34,71 KB

_________________
DM
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-26, 10:32   

granice fizjograficzne :roll: -hmmm- ciemność, ciemność widzę.... :green: . ale stanowisko dobrze kojarzysz :grin:
co do smółki, to od razu mogę wymienić poligon lotniczy koło Żdżar- duże płaty ze smółką i jeszcze kilka mniejszych stanowisk- m.in. w granicach administracyjnych Łukowa.
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-26, 11:03   

calamita napisał/a:
ale stanowisko dobrze kojarzysz :grin:
To już mniej więcej wiem, o którym stanowisku piszemy - nie muszę chyba dodawać, że chcę tam być w pełni sezonu wegetacyjnego?! :green:
calamita napisał/a:
co do smółki, to od razu mogę wymienić poligon lotniczy koło Żdżar- duże płaty ze smółką i jeszcze kilka mniejszych stanowisk- m.in. w granicach administracyjnych Łukowa.
Hmmm... poligon - jak ja Ci zazdroszczę, jego bliskiego sąsiedztwa! :wink: A co do smółki z granic administracyjnych Łukowa - są to formy dzikie, czy kultywary?
_________________
DM
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-26, 11:31   

Kultywary??? :?: , Niccolai- miej litość!!!!! :shock:
Jak przestaniesz mnie dręczyć "kultywarami", "fizogeografami", itp to zabiorę Cię na poligon :razz:
W granice administracyjne- na smółki, storczyki i ... żmije też :smile:
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-26, 21:49   

calamita napisał/a:
Kultywary??? :?: , Niccolai- miej litość!!!!! :shock:
Jak przestaniesz mnie dręczyć "kultywarami", "fizogeografami", itp to zabiorę Cię na poligon :razz: W granice administracyjne- na smółki, storczyki i ... żmije też :smile:

Hmmm... W obliczu tak kuszącej propozycji obiecuję mówić "ludzkim językiem" - myślę, że dam radę ... chyba :-P
_________________
DM
 
     
drTrutek 


Posty: 90
Skąd: Chynchy Dolne
Wysłany: 2013-02-27, 20:38   

Z przyjemnością oglądam te rośliny nieznanej mi ziemi łukowskiej i jest czego pozazdrościć. Co do tych pływaczy to widzę, że też nie masz pewności co do gatunku - myślę, że ten na zdjęciu to p. zachodni, Okazało się, że jest on w kraju teraz chyba częstszy niż p. zwyczajny.
Ciekawi mnie ta selernica. Czy duże jest to stanowisko? Czy to jest łąka kośna? Łąki selernicowe podlegają ochronie i jest nawet program rolno-środowiskowy w którym płaci się rolnikom za prawidłowe użytkowanie tych łąk. Ciekawe czy w Polsce gdziekolwiek jest taka łąka objęta tym programem. Może kiedyś pojadę na Pd Podlasie, specjalnie zobaczyć selernicę żyłkowaną? Pzdr.
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-28, 20:12   

drTrutek napisał/a:
Z przyjemnością oglądam te rośliny nieznanej mi ziemi łukowskiej i jest czego pozazdrościć.
Ziemia Łukowska, to naprawdę ciekawy region zarówno przyrodniczo, jak i historycznie. Leżąc na pograniczu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny łączy w sobie wpływy kulturowe tych regionów, był tez miejscem burzliwej historii. Jest także miejscem krzyżowania się wpływów klimatu kontynentalnego z atlantyckim oraz regionem silnie zróżnicowanym geomorfologicznie wskutek działalności lodowców - słowem tygiel kulturalny i przyrodniczy ;-)
drTrutek napisał/a:
Co do tych pływaczy to widzę, że też nie masz pewności co do gatunku - myślę, że ten na zdjęciu to p. zachodni, Okazało się, że jest on w kraju teraz chyba częstszy niż p. zwyczajny.
Zgadza się ;-) Zaginęły mi gdzieś notatki z rekonesansu w terenie i nie mam pewności, co to za gatunek. :oops: Na 90% jest to właśnie U. australis, ale z uwagi na występowanie na naszym terenie obu gatunków (tj. zwyczajnego i zachodniego) wolę sie nie wypowiadać o przynależności gatunkowej roślin z tego stanowiska do momentu ponownej wizyty w terenie i oznaczeniu roślin in situ ;-)
drTrutek napisał/a:
Ciekawi mnie ta selernica. Czy duże jest to stanowisko? Czy to jest łąka kośna? Łąki selernicowe podlegają ochronie i jest nawet program rolno-środowiskowy w którym płaci się rolnikom za prawidłowe użytkowanie tych łąk. Ciekawe czy w Polsce gdziekolwiek jest taka łąka objęta tym programem.
Nasze tereny to głównie tereny rolnicze - stąd też większość siedlisk roślin i zwierząt, to zwykle obszary o niewielkiej powierzchni i znajdujące w dużym rozproszeniu. Stanowiska selernicy w powiecie łukowskim mają zazwyczaj charakter okrajkowy na pograniczu łąk oraz lasów i śródpolnych zadrzewień. Liczebność roślin na tych stanowiskach waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu okazów. Nie są to więc zazwyczaj stanowiska o dużej liczebności, ale wydaje się, ze jest ich jeszcze u nas stosunkowo dużo. Stanowisko, gdzie wykonano to konkretne zdjęcie, to łąka kośna sąsiadująca z kompleksem leśnym. Liczebność szacuję na kilkadziesiąt do kilkuset egzemplarzy. Łąka nie jest objęta żadnymi programami ochronnymi (niestety), ale jest użytkowana bardzo ekstensywnie, co sprzyja nie tylko temu gatunkowi..
drTrutek napisał/a:
Może kiedyś pojadę na Pd Podlasie, specjalnie zobaczyć selernicę żyłkowaną? Pzdr.
Zapraszamy - na pewno będzie, co oglądać :-)
_________________
DM
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-03-01, 15:16   

co do selernicy, to mogę jedynie podpowiedzieć(po zaczerpnięciu info), że masowo rośnie w okolicach Sepichowa nad Nidą- tam tworzy prawdziwe łąki selernicowate.
A wracając do roślin Ziemi Łukowskiej, to wrzucam kolejny gatunek obserwowany w rez. Jata:
widłak wroniec

w. wroniec.jpg
Plik ściągnięto 10687 raz(y) 87,18 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-03-02, 18:33   

calamita napisał/a:
co do selernicy, to mogę jedynie podpowiedzieć(po zaczerpnięciu info), że masowo rośnie w okolicach Sepichowa nad Nidą- tam tworzy prawdziwe łąki selernicowate.
Ech! Niecka Nidziańska, to prawdziwy florystyczny Eden! :roll:

calamita napisał/a:
A wracając do roślin Ziemi Łukowskiej, to wrzucam kolejny gatunek obserwowany w rez. Jata: widłak wroniec
Wroniec to jedna z naszych perełek florystycznych! Szkoda, że można go spotykać tylko na tym jednym stanowisku. No, ale skoro już jesteśmy przy widłakach, to dorzućmy kolejne gatunki:
Widłak goździsty (Lycopodium clavatum), Widłak jałowcowaty (Lycopodium annotinum)
Widłak/Widlicz spłaszczony (Diphasiastrum complanatum).

Fotografia tego ostatniego gatunku pochodzi ze stanowiska wskazanego przez Sławka Śledzia i jest to jedno z nielicznych na terenie powiatu stanowisk tego gatunku.
_________________
DM
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-03-04, 20:28   

kolejne bagienne klimaty dla kolegi Niccolaia- bagno zwyczajne. Na ziemi łukowskiej "zagłębiem" tej roślinki jest gmina Wola Mysłowska, ale występuje też miejscami w lasach łukowskich(zdjęcie z "zagłębia").
Jednocześnie apeluje za Niccolaiem do innych miłośników przyrody ziemi łukowskiej do prezentowania swoich obserwacji.

bagno z..jpg
Plik ściągnięto 10645 raz(y) 79,15 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2013-03-08, 19:33   

calamita napisał/a:
do prezentowania swoich obserwacji.

i równocześnie... do wpisywania ich do Polskiej Kartoteki Przyrodniczej (kartoteka-przyrodnicza.pl)
_________________
TP Bocian
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-03-08, 20:13   

kolejny bagienny klimat: żurawina.
Miejsce występowania: zachodnie skrawki powiatu łukowskiego.

żurawina.jpg
Plik ściągnięto 118 raz(y) 55,48 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-03-08, 21:56   

Mirek napisał/a:
calamita napisał/a:
do prezentowania swoich obserwacji.
i równocześnie... do wpisywania ich do Polskiej Kartoteki Przyrodniczej (kartoteka-przyrodnicza.pl)
Ma się rozumieć, że wszelkie istotne obserwacje tam trafiają, i trafiać będą :smile:

calamita napisał/a:
kolejny bagienny klimat: żurawina.
Miejsce występowania: zachodnie skrawki powiatu łukowskiego.
No to ja też wrzucę żurawinkę od siebie - dla odmiany w innej fazie rozwoju :wink:
Zdjęcie z gm. Wola Mysłowska - torfowisko wysokie typu kontynentalnego.



Żurawina błotna (Oxycoccus palustris)
_________________
DM
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-03-13, 14:21   

Witam ponownie :)
Pogoda trochę z nas zakpiła pozwalając poczuć powiew wiosny, by teraz znów zakuć nas w okowy zimy. Ja w każdym razie jestem mocno rozczarowany kaprysami marca :wink:
A żeby choć trochę odczarować aurę za oknami zamieszczam kolejną roślinkę, co do występowania której, wszelkie informację są wysoce pożądane :green: Tą rośliną jest złoć łąkowa (Gagea pratensis).
W Polsce występuje 6 gatunków złoci i są one trudne do rozróżnienia dla początkującego obserwatora przyrody - dlatego wszelkie informacje o występowaniu złoci sa dla mnie wartościowe (niezależnie od gatunku). Wskazane byłoby jednak podanie dokładnego opisu siedliska i (o ile to możliwe) zamieszczenie zdjęć. Wracając jednak do naszej bohaterki, to jest to jeden z 3 gatunków występujących na terenie Ziemi Łukowskiej. Najpospolitsza jest złoć żółta (Gagea lutea) spotykana często w parkach, na cmentarzach, różnego typu zakrzaczeniach i ugorach. Znacznie rzadsza jest natomiast złoć łąkowa. Na chwilę obecną jedyne znane mi stanowiska tej rośliny znajdują się na terenie gminy Wola Mysłowska (3) i Krzywda (1). Niejasny jest natomiast status 3 gatunku, a mianowicie, złoci małej (Gagea minima). Najprawdopodobniej ma on niestety status EX - czyli jest gatunkiem wymarłym dla regionu. Ostatnie moje obserwacje złoci małej pochodzą z tereny gm. Wola Mysłowska i sięgają roku 1997. Od tego czasu nie udało mi się odnaleźć tego gatunku :???:
Gdyby ktoś zaobserwował złoć z bardzo wąskimi liśćmi i kwiatami jakby nie w pełni jeszcze rozwiniętymi proszę o kontakt! :wink:

Gagea pratensis gm. Wola Mysłowska.JPG
Plik ściągnięto 10522 raz(y) 23,72 KB

_________________
DM
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo