Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wszystko o Lustrzankach
Autor Wiadomość
Wojtassss 


Posty: 9
Skąd: Małopolskie
Wysłany: 2013-02-13, 18:32   Wszystko o Lustrzankach

Witajcie założyłem temat o lustrzankach gdyż takowego nie zauważyłem na forum jeśli jest to odrazu przepraszam , chciałem się poradzić specjalistów , gdyż myślę o zakupie lustrzanki , mam aparat ale kompakta zamierzam wejść na wyższy poziom ,zakupić lustrzankę :green: , jest tego dużo ogniskowa matryce itp itp , może mi ktoś wtłumaczyć co to znaczy - NIKON D3000 + AF-S DX18-55M f/3,5-5,6G VR :shock: , nie ogarniam o co chodzi w tych literkach , z góry dzięki , i jaki aparat polecanie tak do 1200 zł . :)
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-15, 08:30   Re: Wszystko o Lustrzankach

Wojtassss napisał/a:
może mi ktoś wtłumaczyć co to znaczy - NIKON D3000 + AF-S DX18-55M f/3,5-5,6G VR :shock: , nie ogarniam o co chodzi w tych literkach , z góry dzięki
Skoro nie ma odważnych, to ja pozwolę sobie odpowiedzieć na Twoje pytanie - zastrzegam jednak, że nie jestem profesjonalnym fotografem :wink:
No więc po kolei:
1) NIKON D3000 - jest to oznaczenie modelu aparatu. Każdy producent "wypuszcza na rynek" kilka wersji swojego produktu przeznaczonego do różnych odbiorców (różnią sie one wyposażeniem i oczywiście ceną) nadając im stosowne oznaczenia. Szczegółów musisz poszukać na stronie producenta lub w sieci na stronach o tematyce foto.
2) AF-S DX18-55M f/3,5-5,6G VR to parametry obiektywu:
- AF-S Symbol AF oznacza, że aparat (a konkretnie obiektyw) wyposażony jest w tzw. autofokus - czyli system automatycznego ustawiania ostrości. To bardzo pomocna rzecz pozwalająca na fotografowanie szybko poruszających się obiektów, ale również i przy statycznych obiektach pozwala szybko ustawić ostrość. Niestety w pewnych sytuacja może zawodzić - ale generalnie nie można dziś sobie chyba wyobrazić fotografowania bez tego systemu (tradycjonaliści mogą mnie za to zbesztać) :wink: Oznaczenie S (AF-S) oznacza dodatkowo, że obiektyw wyposażony jest w silnik ultradźwiękowy (SWM) zapewniający cichą prace obiektywu (co jest szczególnie ważne np. podczas fotografowania zwierząt). Cicha praca obiektywu nie powoduje płoszenia zwierząt, a i jest przyjemniejsza dla naszego ucha.
- DX- oznaczenie to stosowane jest w nazwach obiektywów przeznaczonych do lustrzanek niepełnoklatkowych (DX) Nikona. DX generalnie oznacza tzw. matryce niepełnoklatkową w systemie Nikon, która jest odpowiednikiem matryc APS-C. Są to matryce mniejsze niż klatka filmu fotograficznego 35 mm. Różnicę pomiędzy wielkością matrycy, a klatką filmu określa tzw. krop. Jest to kompensacja (ekwiwalent) ogniskowej tej różnicy. Oznaczenie DX w Nikonach oznacza krop na poziomie ok x1,5
- 18-55M - myślę, że chodzi o wartość 18-55 mm. Jest to określenie zakresu długości ogniskowej (tzw. zoom). Określa on obiektywy o zmiennej ogniskowej. Długość ogniskowej rzutuje m.in na kąt fotografowania - im krótsza ogniskowa tym więcej "zmieści nam się w kadrze", im dłuższa ogniskowa tym mniej fotografowanego pola mieści się w kadrze, ale za to możemy wykonywać fotki z dalszej odległości (większe powiększenie/przybliżenie). W tym przypadku zoom na poziomie od 18 do 55 mm oznacza, że jest to obiektyw szerokokątny (o krótkiej ogniskowej) pozwalający na wykonywanie tradycyjnych zdjęc okolicznościowych, ale juz niekoniecznie nadaje się do fotografowania przyrody. :wink: Obiektywy o ogniskowych powyżej 300 mm określa się jako teleobiektywy.
- f/3,5-5,6 Jest to tzw. liczba przysłony (wartość przysłony). Jest to parametr charakteryzujący ilość światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu fotograficznego padającego na materiał światłoczuły (film) lub sensor (matrycę) przy danym ustawieniu przysłony. Liczba ta oznaczana jest za pomocą litery f i jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości otworu względnego obiektywu. Obecnie przyjęto oznaczać na obiektywach aparatów fotograficznych liczbę przysłony wartościami, odpowiadającymi przybliżonym wartościom kolejnych potęg √2 (1; 1,4; 2; 2,8; 4; 5,6; 8; 11; 16 itd). Każda kolejna pozycja oznacza ustawienie przysłony, przy którym do wnętrza obiektywu przepuszczana jest dwukrotnie mniejsza ilość światła. Zatem większa liczba przysłony oznacza mniejszą ilość przepuszczanego do wnętrza aparatu światła i konieczność stosowania dłuższych czasów naświetlania (otwarcia migawki). Większe przymknięcie przysłony daje nam jednak większą głębię ostrości. Otwierając przysłonę zyskujemy krótsze czasy naświetlania (lub mniejszą czułość), ale otrzymujemy mniejszą głębię ostrości - co czasem może być sporym problemem.
- G To oznaczenie określa obiektywy bez pierścienia przysłon przeznaczone do stosowania we współczesnych korpusach AF, gdzie wielkość otworu przysłony ustawia się pokrętłem na aparacie. Można je montować w starszych korpusach, jednak pełnię funkcjonalności zapewniają w trybie pełnej automatyki lub preselekcji czasu. Krótko mówiąc są to obiektywy dostosowane do nowoczesnych korpusów - z aparatami starszymi nie będę w pełni funkcjonalne.
- VR Symbol ten wskazuje, że aparat wyposażony jest w system redukcji drgań umożliwiający fotografowanie bez statywu przy dłuższych czasach otwarcia migawki.

W celu zapoznania się z zawiłościami optyki i parametrów przydatnych w fotografii - zarówno tych wymienionych powyżej, jak i tych nie wymienionych przeze mnie, a nie mniej istotnych - proponuję skorzystać z sieci :cool:
_________________
DM
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-15, 18:45   Re: Wszystko o Lustrzankach

Chciałbym jeszcze uzupełnić informację na temat wartości przysłony, gdyż jest to jeden z najistotniejszych parametrów określających jakość obiektywu. Wartości f widniejące na obiektywie informują nas o jego jasności. Standardem w wiekszości obiektywów zmiennoogniskowych średniej klasy jest wartość f/3.5-5.6. Cyfry te określają jasność obiektywu na początku i na końcu zakresu - czyli w twoim przypadku:
f/3.5 określa jasność dla 18 mm.
f/5.6 określa jasność dla 55 mm.
I teraz najważniejsze! Im bardziej wartość f zbliża się do 1, tym obiektyw jest jaśniejszy (i niestety droższy ;-) ). Im jaśniejszy obiektyw, tym większa jest jego głębia ostrości i odwzorowanie kolorów (choć na to ma także wpływ matryca) - czyli mówiąc krótko - jakość wykonywanych fotografii.
_________________
DM
 
     
Wojtassss 


Posty: 9
Skąd: Małopolskie
Wysłany: 2013-02-18, 15:55   

Dzięki stary naprawdę bardzo mi pomogłeś ciężko znaleźć na necie tak dokładny opis , teraz to przestudiuje a późne pozostaje tylko wybór lustrzanki ;) .
 
     
snapi_007 

Posty: 161
Skąd: Warmia
Wysłany: 2013-02-18, 20:20   

Wojtassss napisał/a:
..... a późne pozostaje tylko wybór lustrzanki ;) .


I tutaj zaczynają się dopiero schody ;)
_________________
http://fotoforum.gazeta.pl/u/anasacuta.html
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-02-18, 21:00   

snapi_007 napisał/a:
Wojtassss napisał/a:
..... a późne pozostaje tylko wybór lustrzanki ;) .
I tutaj zaczynają się dopiero schody ;)

Ha, ha - dokładnie tak! :wink:
_________________
DM
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo