Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaskólki
Autor Wiadomość
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-04-29, 22:19   

ja na dzien dzisiejszy mam 5 par dymowek + 1 samotny osobnik
i 4pary oknowek +1 samotny osobnik
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2013-04-30, 07:53   

Pliszek napisał/a:
ja na dzien dzisiejszy mam 5 par dymowek + 1 samotny osobnik
i 4pary oknowek +1 samotny osobnik

Super :razz: :razz:
Ja mam 1 parę dymówek i zero oknówek
u sąsiada też nie ma :???: :???: :???:
No cóż pewnie w tym roku ich nie będzie.
Może jeszcze przylecą tylko ani razu ich na niebie nie widziałem. :cry: :cry:

Sąsiedzi mają kilka par dymówek na całej mojej ulicy(jeśli
można to tak nazwać droga dobrze że asfaltowa na peryferiach wsi) :razz:
na pewno z moimi jest 8 par dymówek było więcej ale
sąsiedzie popozbywali się zwierząt hodowlanych i tym samym obór,stajni. :neutral: :neutral:
U sąsiada jest więcej gniazd niż par ale narazie są tylko 2. :razz: :razz:
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2013-04-30, 10:00   

U mnie też już są dwie pary, czekam na resztę .
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2013-04-30, 12:19   

Mam oknówki! Co najmniej 2 pary. Ponieważ ich oryginalne gniazda wymagają naprawy, a z powodu suszy brak błota, jaskółki zainteresowane są głównie sztucznymi gniazdami z gipsu, które kiedyś w liczbie 4 zawiesiłem, a którymi zazwyczaj pogardzały, raz czy dwa razy odbyły w nich legi w przeciągu prawie 10 lat. No zobaczymy co z tego wyniknie.
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2013-04-30, 15:17   

Anton napisał/a:
jaskółki zainteresowane są głównie sztucznymi gniazdami z gipsu, które kiedyś w liczbie 4 zawiesiłem, a którymi zazwyczaj pogardzały, raz czy dwa razy odbyły w nich legi w przeciągu prawie 10 lat. No zobaczymy co z tego wyniknie.

Jak pan zrobił te gniazda.Zawsze myślałem że gips chłonie wilgoć. :razz: :razz:
I się rozwala.
Wiem że fot pan nie cyknie niech pan powie jak pan robił.Prosze.
Ja czekam na oknówki.
Jak będzie trzeba to do następnego roku. :razz: :razz: :razz:

Dymówki kończą gniazdo,został im tylko wypieszczenie :green:
go i składanie jaj.
3 lęgów nie wyprowadzą ale nigdy nie
wyprowadziły więc nie mam się co martwić :razz: :razz:
10 młodych na rok mi wystarczy.
Zawsze byłem ciekawy gdzie one potem mają swoje gniazda
przez kilkanaście lat pewnie setki ich wyleciały,nigdy się nie dowiem gdzie są pewnie. :wink: :wink:
 
     
bambo90 

Posty: 10
Wysłany: 2013-04-30, 21:52   

Cytat:
Zawsze byłem ciekawy gdzie one potem mają swoje gniazda
przez kilkanaście lat pewnie setki ich wyleciały,nigdy się nie dowiem gdzie są pewnie.


Kurcze też jestem ciekaw co się z nimi dzieje. Tyle ich co roku odlatuje młodych jaskółek, a na wiosnę nie przylatuje ich więcej ;(

Dzisiaj pod wieczór widziałem prawdopodobnie kilkanaście przelotnych jaskółek więc jeszcze jest nadzieja że do niektórych jeszcze przylecą, także mam nadzieję że i do mnie przylecą, bo jedno gniazdo ma tylko 1 osobnika
Cytat:
sztucznymi gniazdami z gipsu

Co do tego, też jestem ciekaw jak to zrobiono i jestem gotów się tego podjąć, byle pomóc ptakom
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-05-01, 12:47   

Moja kolonia z dnia na dzień się o jakiegoś osobnika powiększa wiem ze na 100% jest już 6 kompletnych par lecz jeszcze 6 gniazd zostało nie zajętych.
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2013-05-01, 13:49   

bambo90 napisał/a:
Kurcze też jestem ciekaw co się z nimi dzieje. Tyle ich co roku odlatuje młodych jaskółek, a na wiosnę nie przylatuje ich więcej ;(


Bardzo duża jest śmiertelność wśród młodych jaskółek, zwłaszcza podczas wędrówki, gdzieś czytałem że taką podróż przeżywa co 4-5 młoda jaskóka, starsze radzą sobie lepiej i wcześniej wracają.
A gniazda z gipsu? wiem że są różne pomysły na sztuczne gniazda dla oknówek, dyskusję na ten temat były swego czasu w sieci. Ja to zrobiłem tak: nudziłem się pewnej zimy, wziąłem kawałek deski dopasowanej do miejsca gdzie miała wisiec , czyli do boku krokwi, potem zrobiłem na desce obrys gniazda przez przybicie od dołu i z boku trzech listewek, z góry gniazdo miało przylegać do deski przy bitej do krokwi. Potem do tych listewek przybiłem gwożdziki, do nich przymocowałem miękki drut stanowiący zbrojenie gipsu, do wewnątrz tak powstałej siatki z drutu włożyłem ciasno zwiniętą miękką folię .Potem nałożyłem gips budowlany na owe druty i uformowałem z niego kształt jaskólczego gniazda, gdy gips zastygł, wyciągnąłem ze srodka folię. Potem całość pomazałem rozrobioną gliną, a do srodka włożyłem trochę drobnego siana jako wyściółkę. Potem taką deseczkę z dwoma gniazdami przybiłem gwoździami do krokwi bod dachem stodoły. Zrobiłem dwie takie deseczki czyli razem 4 gniazda. Wiszą już 10 lat , są trwałe , ale jak juz wyżej napisałem oknówki zajmują je niezbyt chętnie , przez ten czas było w nich jakies 2-3 lęgi , jaskółki zazwyczaj wolą naprawiać swoje glinianki i zwykle ignoruja te moja wytwórczość. Kilka razy były w nich gniazda mazurków. Materiał gniazdowy po mazurkach usuwałem potem zagiętym drutem.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-05-03, 09:11   

Jakieś pół godziny temu nad moją kolonia oknówek latały setki nie ale kilkadziesiąt oknówek nie wiem skąd ich się tyle wzięło a co najlepsze to było to ze dużo z nich latały w stronę gniazd przypomnę mam jeszcze 3 gniazda nie zajęte przez oknówki a 7 zajętych 2 się pozbyłem tzn nie ja tylko mazurki zrzuciły ponieważ nie zauważyłem ze odetkały otwór który zatkałem z obawa przed nimi do innego gniazda tez się dorwały i tez ucierpiało w połowie tzn otwór wlotowy jest taki duży ze chyba zmieści się tam moja dłoń. Gdybym nie zatkał otworów to o oknówkach mógłbym tylko pomarzyć.
 
     
bambo90 

Posty: 10
Wysłany: 2013-05-03, 13:33   

A u mnie coś dziwnego chyba się stało.
Otóż niedawno pisałem że doleciał osobnik i miałem kompletne 2 pary. I tak było przez 2 dni. Aż tu nagle 3 dnia przez zmrokiem chyba ten sam osobnik(co przyleciał), wyleciał z obory i zniknął. I teraz na noc tylko 1 osobnik przylatuje do tego gniazda. Przez dzień nie mogę zaobserwować aby mieć 100% pewność że to druga połowa lata koło domu. Więc ku mojemu zdziwieniu nie wiem co się stało, że nagle 1 jaskółka zniknęła ;(
Dodam że od 3 dni u mnie kiepska pogoda, pada co chwile
Przypuszczacie może co się mogło stać ?
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-05-06, 09:11   

Witam Ta pogoda jaką mogliśmy zaobserwować parę dni wstecz aby 1raz wyszła na dobre jaskółka ponieważ maja pod dostatkiem podstawowego budulca :) op paru dni ciągle reperują gniazda bądź 1para oknówek dokańcza zaczęte w tamtym roku kiedyś pisałem ze w lipcu nie wiem możne to była połowa 2 pary budowały gniazdo ale przestały dzis juz jedno jest dokańczane. na chwile obecna mam 8 par i 1 co buduje gniazdo a wciąż wolne 2gniazda.

Wczoraj miałem przykra sytuacje otóż pod gniazdami oknówek znalazłem głowę oknówki;( resztę ciała nie widziałem nie wiem co sie stało głowa wgl nie była z krwi nawet w miejscu (urwania)
 
     
bambo90 

Posty: 10
Wysłany: 2013-05-06, 09:52   

Cytat:
Wczoraj miałem przykra sytuacje otóż pod gniazdami oknówek znalazłem głowę oknówki;( resztę ciała nie widziałem nie wiem co sie stało głowa wgl nie była z krwi nawet w miejscu (urwania)


Kot
 
     
titina 

Posty: 344
Skąd: Dolina Wisły
Wysłany: 2013-05-06, 10:45   

Na dzień dzisiejszy na 5 gniazd w stajni mam zajętych 4 . W dwóch już się wysiadują jajeczka, a 3 są skrzętnie naprawiane. :razz:
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-05-06, 20:45   

titina napisał/a:
Na dzień dzisiejszy na 5 gniazd w stajni mam zajętych 4 . W dwóch już się wysiadują jajeczka, a 3 są skrzętnie naprawiane.
co do dymówek to w oborze są 5 par i jeden osobnik bez partnera lęgowego ;( u mnie tez 1 para siedzi na jajkach ;)
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-05-09, 21:15   

oknówki od paru dni buduja gniazda tzn 3 pary ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo