Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2008-04-26, 13:39
Ocieplanie budynków w sezonie lęgowym ptaków
Autor Wiadomość
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-13, 12:10   

Kurcze pióro, albo robotnicy przepłoszyli ptaki albo nie wiem co... Z moich obserwacji przeciwnego bloku wynika, że żadne ptaki tam nie gniazdują. Czyżby wyczuły co się święci... Prace ida pełną parą, pomimio tych wyników cieszę się, że robotnicy nie zakładają kratek na otwory wentylacyjne. Mają tylko jedną wadę - otwory w styropianie wywiercają dopiero po pewnym czasie, np. kilka dziurek zostało zatkanych na cały weekend.
 
     
madlen 

Posty: 50
Wysłany: 2006-06-14, 17:24   

lord haos napisał/a:
Z moich obserwacji przeciwnego bloku wynika, że żadne ptaki tam nie gniazdują.


Sprawdź na pewno, czy nie ma jerzyków. W zeszłym roku oglądałam budynki należące do Warszawskiej Spółdzielni mieszkaniowej (min. te, o których piszesz) i we wszystkich były ptaki (w 95% jerzyki, ze względu na średnicę otworów wentylacyjnych).
_________________
Magda Wirska
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-19, 22:48   

madlen napisał/a:
Sprawdź na pewno, czy nie ma jerzyków. W zeszłym roku oglądałam budynki należące do Warszawskiej Spółdzielni mieszkaniowej (min. te, o których piszesz) i we wszystkich były ptaki (w 95% jerzyki, ze względu na średnicę otworów wentylacyjnych).

Nie wiem na jak długo Jerzyk potrafi pozostawić gniazdo bez opieki, ale przez długi weekend obserwowałem przez 45 minut dziennie wloty do otworów wentylacyjnych w ocieplanym bloku i żaden jerzyk tam nie podleciał. Może źle patrze ale pomagała mi sąsiadka i ona też jest tego samego zdania. Może przed samym ocieplaniem otowry były czyszczone przez kominiarzy???
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-06-20, 09:32   

Ciekawa sprawa z jerzykiem - ponoc karmi kilka razy dzienie, najlepiej patrzec wieczorkiem.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-21, 14:42   

Marfu napisał/a:
Ciekawa sprawa z jerzykiem - ponoc karmi kilka razy dzienie, najlepiej patrzec wieczorkiem.

No własnie wieczorkim patrze. Rzezcywiscie wtedy są chybanajbardziej ożywione. A do tego mozna stanąć w oknie i sie nie rozpuscić...
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-06-23, 11:13   

O jerzykach w Milanówku.
Ta historia zakończyła się szczęśliwie :grin:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-05, 23:02   

Podam tutaj obserwację bloków 4 piętrowych na Bródnie. Cztery lata temu zostały ocieplone przez dołożenie płyt steropianu o grubości ok 5cm. Na płyty została przyklejona siatka i potem nałożony kolorowy tynk. Otwory w stopodachu nie zostały zamknięte siatką a otwory w nowym tynku na pewno w części pokrywały się ze starymi otworami w stropodachu.
W niedzielę oglądałem jerzyki wlatujące do otworów w stropodachu. Nie każde podejście kończyło się wejściem, czasami odpadały od otworu ale patrząc dłużej po kilku próbach (2-3) udawało im się zaczepić przy otworze lub wejść do środka. Nie widziałem aby miały problemy z pokonaniem zwiększonej odległości do stopodachu wynikającej z pogrubienia sciany. Problemy wynikały raczej z odpadania od krawędzi otworu. Jednak się nauczyły próbować a ilość latających lerzyków i podlatujących do gniazd to chyba świadectwo udanych lęgów. Oserwację prowadziłem przez około 15 minut o godzinie 10 rano.

Podsumowując, wydaje mi się, że dużym utrudnieniem dla jerzyków po ociepleniu budynku jest miekki otwór wlotowy w izolacji cieplnej. Nie wiem dokładnie czy otwory w izolacji są współosiowe z otworem w stropodachu i czy mają tą samą średnicę.
Ocieplenie budynku nie musi być jednak utrudnieniem uniemożliwiającym udane lęgi. Trzeba jednak walczyć z zakładaniem kratek w otworach.

jerzyki1.JPG
Plik ściągnięto 265 raz(y) 38,77 KB

jerzyki2.JPG
Plik ściągnięto 272 raz(y) 24 KB

 
 
     
Świetlik 

Posty: 1
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-03-23, 17:29   

heja! czy nie dało by się pogadać z budowlańcami, aby wilk był syty i owca cała. tzn oni dostaja reklame, jacy są dobrzy dla ptaków a w zamian stosują się do dyskutowanych tu zasad? zeby to nie bylo tak ogolnie. bedziemy probowac w Toruniu.
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2008-03-27, 00:28   

Świetlik napisał/a:
eja! czy nie dało by się pogadać z budowlańcami, aby wilk był syty i owca cała. tzn oni dostaja reklame, jacy są dobrzy dla ptaków a w zamian stosują się do dyskutowanych tu zasad? zeby to nie bylo tak ogolnie. bedziemy probowac w Toruniu.

Hej, to nie tak, ich zas.. obowiazkiem jest nie dopuscic do utraty siedlisk, jesli sie tego dopuszzcaja to KAZDY moze taka firme pozwac!
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-03-27, 00:51   

Batman napisał/a:
Świetlik napisał/a:
zeby to nie bylo tak ogolnie. bedziemy probowac w Toruniu.

Hej, to nie tak, ich zas.. obowiazkiem jest nie dopuscic do utraty siedlisk, jesli sie tego dopuszzcaja to KAZDY moze taka firme pozwac!

He he, rok do tyłu Jesteś, lepiej się zapytaj o efekty :) .
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2008-03-27, 01:26   

wieslawbaginski napisał/a:
He he, rok do tyłu Jesteś, lepiej się zapytaj o efekty :) .

:oops: Rzeczywiscie, m-c mi sie w dacie zgadzal wiec odpalilem od razu com pomyslal, nie sprawdziwszy daty dokladnie, moj blad. Zatem zapytuje sie o efekty, co sie udalo zrobic w tej sprawie, jerzyki bada "legalne"?
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-03-27, 19:04   

Może na budowlańców i prezesów spółdzielni podziałałby argument koniecznej 'kompensacji przyrodniczej' z zastosowaniem 'Swift Box' nr 17 po 584 zł za sztukę po uprzednim policzeniu przez ornitologa lub miłośników ptaków otworów w danym budynku, stanowiących potencjalne miejsca gnieżdżenia się ptaków, a i budki dla kawek też są tam oferowane. Zastrzegam, że nie mam nic wspólnego z tą firmą ani z ptasią grypą i dopiero przed chwilą dostrzegłem, że jest ona z Bydgoszczy:
http://www.sprzataj.net.p...ztuczne_gniazda
 
     
arkona1 


Posty: 231
Skąd: Pelikani gród
Wysłany: 2008-03-27, 19:36   

wieslawbaginski napisał/a:
z zastosowaniem 'Swift Box' nr 17 po 584 zł za sztukę po uprzednim policzeniu przez ornitologa lub miłośników ptaków otworów w danym budynku, stanowiących potencjalne miejsca gnieżdżenia się ptaków


To dość drogie rozwiązanie. ale bardzo ciekawe. Tylko czy 587 zł, to koszt budy z trzema otworami czy jednym. Jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie na stronie firmy.
Jeśli koszt za trzy, to instalacja 2- 3 w ścianie szczytowej bloku przy jego ociepleniu rozwiązała by problem. Ciekawe jak jest to trwałe, ile lat wytrzyma - drewno-beton niewiele mi mówi. No i czy da się to otworzyć?
 
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-03-27, 20:59   

Chyba zostałem źle zrozumiany, chodziło bowiem o to by inwestor czy wykonawca robót zapłacił więcej za każdą budkę ( a są one 3 komorowe) niż obecnie płaci za zniszczenie lęgów wskutek swej działalności po skierowaniu sprawy do prokuratury i wytoczeniu mu procesu ( pytanie czy gdziekolwiek jaki zapłacił ?), a znam bloki gdzie jest kilkadziesiąt zajętych przez ptaki otworów lub więcej.
Nie polecałem nikomu tekstu o ptasiej grypie, ani tej strony w innych celach n.p. samokształceniowych, ba ciekawy jestem z jakimi to ornitologami firma ta wspólpracuje czego nie nie omieszkała podkreślić.
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2008-03-27, 22:24   

arkona1 napisał/a:
wieslawbaginski napisał/a:
z zastosowaniem 'Swift Box' nr 17 po 584 zł za sztukę po uprzednim policzeniu przez ornitologa lub miłośników ptaków otworów w danym budynku, stanowiących potencjalne miejsca gnieżdżenia się ptaków

są zdecydowanie tańsze sposoby i do tego równie skuteczne http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=2525
od 2007 instalujemy skrzynki dla jerzyków na terenie Wawy, Milanówka, Krakowa i innych miastach
arkona1 napisał/a:
To dość drogie rozwiązanie. ale bardzo ciekawe. Tylko czy 587 zł, to koszt budy z trzema otworami czy jednym. Jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie na stronie firmy.
Jeśli koszt za trzy, to instalacja 2- 3 w ścianie szczytowej bloku przy jego ociepleniu rozwiązała by problem. Ciekawe jak jest to trwałe, ile lat wytrzyma - drewno-beton niewiele mi mówi. No i czy da się to otworzyć?

właśnie to nawet bardzo drogie rozwiązanie
musimy jednak zdawać sobie sprawy że zainstalowanie skrzynek wcale nie rozwiązuje problemu jest tylko częściową rekompensatą
w skrzynce gnieździ się tylko jedna para jerzykó a w stropodachu (w jednym otworze) może gnieździć się kilka par
wszystkie typy naszych (są w linku powyżej) skrzynek są otwierane wzależności od potrzeb
wszystkie mogą być zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
piszę, że mogą ponieważ nie zawsze jest taka potrzeba.
Wszystko zależy, gdzie są instalowane.
Wszędzie staram się mówić o samych korzyściach z obecności ptaków!
Wydaje mi się, że naszym zadaniem jest promować ptaki - ich obecność a nie zniechęcać do nich ludzi!
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo