Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kto wydaje zgodę na prace ociepleniowe bez zgody RDOŚ ???
Autor Wiadomość
ness 

Posty: 4
Wysłany: 2013-04-25, 05:32   Kto wydaje zgodę na prace ociepleniowe bez zgody RDOŚ ???

Witam, tak na szybko bo musze do pracy się zbierać.

Trwa termomodernizacja właśnie, na wieżowcu gniazdują Pustułki teraz, Kawki, Jerzyki za chwile przylecą. Nie ma zgody RDOŚ na płoszenie ptaków i niszczenie siedlisk na budynku - bo dzwoniłem do nich.

Jak to jest możliwe ? Ktoś wydał pozwolenie na termomodernizacje z pominięciem elementu ochrony ptaków ? Inwestor jak go pytałem, nie widzi nic złego w zabijaniu ptaków, pojęcia też nie ma że ptaki na budynkach się w ogóle pod uwagę bierze przy termomodernizacji, robotnicy będą ptaki na gniazdach zabijać bo ich o to pytałem.

Sprawę opiszę na forum wieczorem.
 
     
ness 

Posty: 4
Wysłany: 2013-04-25, 16:58   

Sprawa wygląda tak: RDOŚ nie wydał zgody na pracy w sezonie lęgowym, poszedłem do kierownika budowy który najpierw próbował mi wmówić, że było już tu towarzystwo ochrony ptaków i wszystko jest załatwione co jest bzdurą. Później mnie zbywał i nie chciał udzielić jakichkolwiek informacji. Dzień wcześniej rozmawiałem z inwestorem, który w zabijaniu ptaków w czasie prac nie widzi nic złego, później mi proponował żeby przymknąć na to oko i jakoś to załatwić. Robotnicy przyznali że ptaki będą usuwane (czyli zabijane). Powiadomiłem RDOŚ - poprosiłem żeby mi informacje o tym, iż nie ma zgody na płoszenie ptaków i niszczenie lęgów wysłali mailem żeby mieć to na piśmie jak najszybciej, ale póki co bez odezwu. Mają wysłać pisma do zarządcy budynku.

Zadzwoniłem do Inspektora Nadzoru Budowlanego który mnie wyśmiał i powiedział, że skoro budowa trwa, musi być zgoda z Urzędu Miasta i jest to legalne, facet powiedział że "Nawet od Pana wniosku nie przyjmę".

Moje główne pytanie brzmi: Jak to jest, że UM wydaje zgodę na termomodernizację, nie mając pojęcia o tym jakie ptaki są na budynku i że potrzebne jest zezwolenie RDOŚ ?

 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2013-04-25, 19:20   

A jakie to miasto?

Urząd wydający pozwolenie na budowę (czyli w tym wypadku ocieplenie) nie wie, czy są ptaki, czy nie. W paru miejscach w Polsce wymaga się wcześniej opinii ornitologa, ale to są nieliczne miasta.

powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego musi przyjąć każdą skargę, nawet jak napiszesz, że na budowie codziennie ląduje UFO. Musi przyjąć i rozpatrzyć. Więc piszesz co się tam dzieje i zanosisz do sekretariatu/biura podawczego/kancelarii. Najlepiej, jakby z Tobą poszedł ktoś z gazety lokalnej - nie musi się przedstawiać, może to zrobić jak będą chcieli się ciebie pozbyć. Pismo kierujesz do PINB, a do wiadomości dajesz do RDOŚ (i skan do nich), np. do jakiejś lokalnej prasy, możesz tez do nas. Jak nie podejmą działań - możesz ich potem skarżyć za bezczynność do wyższej instancji.

Można też na Policję iść, niech przyjada na budowę i popatrzą sami, jak to wygląda.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
ness 

Posty: 4
Wysłany: 2013-04-25, 19:44   

Dziś mi się udało wstrzymać prace : )

Od razu jak zaczeli stawiać rusztowania - zadzwoniłem do RDOŚ i gdy potwierdzili że inwestor nie ma zezwoleń na to co robi, złożyłem pismo do nich (RDOŚ). Tego samego dnia powiadomiłem Policje która bardzo poważnie to potraktowała, policjanci wysłani na miejsce skutecznie wystraszyli wykonawce, który ze mnie sobie jaja robił.

Policja powiedziała do mnie takie słowa: "Niech Pan robi wszystko żeby ratować te ptaki, idzie do mediów, UM, radnych i samego prezydenta miasta"

Z tego co się dowiedziałem, pozwolenie na takie prace wystawia Wydział Architektury, ale czy :

gdy wyda zezwolenie bez zgody RDOŚ na niszczenie siedlisk robi to nielegalnie ?
Gdzie jest ta luka, że UM wydaje zgody omijając kwestie ptaków ?


Miasto Tychy, póki co ze sprawą sobie radzę, jestem z resztą członkiem Bociana i dzięki Waszym materiałom o ptakach w budynkach wiedziałem co robić : )

Póki co nie ma tu jeszcze Jerzyków, ale jak za chwile wrócą i okaże się że mają tam miejsca lęgowe, to się sprawa jeszcze bardziej zaogni.


Dzięki i pozdrawiam
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-04-26, 12:34   

ness napisał/a:
gdy wyda zezwolenie bez zgody RDOŚ na niszczenie siedlisk robi to nielegalnie ?
Gdzie jest ta luka, że UM wydaje zgody omijając kwestie ptaków ?


W prawie budowlanym nie ma napisane, ze muszą czy też powinni zasięgać opinii RDOŚ (ornitologów), czy wymagać takich opinii od inwestora.

Natomiast inwestor i wykonawca ma obowiązek przestrzegać przepisów o ochronie przyrody.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
ness 

Posty: 4
Wysłany: 2013-04-26, 18:58   

Dzięki, wszystko już mniej więcej wiem. Moja interwencja w sprawie wieżowca w Tychach na tą chwilę zakończyła się sukcesem. Gdyby ktoś chciał się czegoś dowiedzieć, to prosze pisać.

Pozdrawiam
 
     
ondre 

Posty: 24
Wysłany: 2013-05-05, 11:30   

Ness! Gratuluję Ci prawdziwie obywatelskiej postawy i składam wyrazy szacunku i poważania :!: Sam to przerabiałem w 2011r. U mnie w Bytomiu RDOŚ się opóźniła z interwencją a policja rżała głupa. UM i nadzór budowlany nie wstrzymał prac!!!!! Jedno co wywalczyliśmy to wycięte siateczki w otworach stropodachowych. Do dziś nie było sprawy sądowej!!!!! zamieciono pod dywan... Na osłodę widzę z okna jak jerzyki korzystały z nich w 2012 i teraz tam wlatują :wink:
_________________
ondre
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo