Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dudek
Autor Wiadomość
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2006-06-03, 18:53   Dudek

Dzis po raz pierwszy od wielu lat słyszałem na Mazowszu dudka (bo np. w Bułgarii w zeszłym roku mnóstwo) koło Kołbieli w Otwockim powiecie. No i się zastanawiam jako słabo ornitologicznie zorientowany - czy nie mam szczęścia czy faktycznie rzadkośc to taka teraz jest?
 
     
Syriusz 


Posty: 440
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2006-06-03, 20:12   

Temat o dudku znajdziesz w dziale o ochronie przyrody. A co do liczebności dudka to nie chciałbym uchodzić za eksperta bo na tym forum są ludzie o wiele bardziej doświadczeni ode mnie ale najliczniejsze są w dolinie dolnego Bugu, środkowej Wisły, Narwi i Pilicy. Mimo wszystko wydaje mi się , że masz szczeście. Ja widziałem dudka tylko raz w życiu, kilka lat temu na wakacjach u babci koło Rzeszowa. Dudki miały młode w dziupli na gruszy u sąsiada. Nistety koleś w zime sciął drzewo i dudków więcej nie widziałem. :sad:
 
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2006-06-03, 21:48   

Też bym mu coś ściął :evil: A poza tym na pewno były też w tej gruszy super owady drewnojady... A za dudka dzięki - idę do 'ochrony"
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-05, 10:43   

Czolem. Dopiero od marca 2006 zająłem sie podglądaniem i słuchaniem naszych skrzydlatych kumpli, dlatego jestem laikiem w dziedzinie ornitologii. Ale już kilka ciekawych gatunków udało mi sie zobaczyć badź usłyszeć. Moje pierwsze spotkaie z dudkiem miało miejsce okło 10 lat temu, niedaleko zlewiska Bugu i Narwi. Potem była cisza (lecz nie wsłuchiwałem się specjalnie, kto gdzie i dlaczego śpiewa). Aż tu od marca płytka pana Pałczyńskiego lornetka i do boju. Będąc na majówce pod Serockiem co chwila od rusztu odrywało mnie UP UP UP. Biegałem więc za głosem ale niestety zobaczyć mi sie Upupy nie udało... Mam jeszcze czas do sierpnia.
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2006-06-05, 16:54   

W Wlkp jest troche jego stanowisk, ale jak dotad nie udalo mi sie ani slyszec, ani - tym bardziej zobaczyc. Raz jedyny widzialem nad Bugiem, podczas jednego z pamietnych obozow
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
motyl 

Posty: 41
Wysłany: 2006-06-05, 16:56   

ja biegałam razem z LordemHaosem po tych krzakach. i nic. jak doszlismy w to miejsce skąd go bylo słychac to zraz słyszelismy go gdzies indziej. Nie chciał nam sie chlopak zaprezentować :(
_________________
"chroń żaby i baobaby"
 
     
Wadera 
życie jest piękne


Posty: 507
Wysłany: 2006-06-05, 17:37   

Wydaje mi sie, że łatwiej jest zobaczyc dudka przelatujacego niż wypatrzeć w "krzakach". Następnym razem poczekajcie cierpliwie, moze sie uda :grin:
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-06-05, 17:50   

Syriusz napisał/a:
Nistety koleś w zime sciął drzewo i dudków więcej nie widziałem.
Mielismy taką sytuacje w tym roku w Siannie, na terenie otuliny Kampinoskiego Parku NArodowego. Na początku maja rolnik scinał suchą topolę, podczas wycinki z dziupli dudek wyskoczył i "sie strasznie darł, ale panie jajek nie miał jeszcze". Dowiedzielismy sie o tym jakies dwa tygodnie po ścięciu drzewa. W zwiazku z tym przeprowadziłem z Jankiem Jejno szybka akcje, w poblizu w bezpiecznych miejscach zawisły dwie specjalne budki dla dudków i kilka szpaczych, na dokładke dwie dla pójdźki bo teren wymarzony dla nich. Dudki w okolicy cały czas słychac, gospodarz widuje je codziennie, ale czy bedą w budkach w tym roku to niewiadomo.

buda dla duda2.jpg
Plik ściągnięto 35317 raz(y) 50,53 KB

buda dla duda.jpg
Plik ściągnięto 178 raz(y) 72,25 KB

środowisko duda.jpg
Plik ściągnięto 179 raz(y) 47,29 KB

_________________
www.ussuri.pl
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-07, 23:17   

Motyla noga! Dziś znów tylko słyszałem Dudka. Niestety zaraz po skończonych ćwiczeniach moja kochana grupa jak najszybciej kazała mi się zwijać do samochodu. A już było tak blisko, siedział w takiej nie za dużej kępie drzew, we wsi Grochale niedaleko Kazunia.
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Piotr 

Posty: 12
Wysłany: 2006-06-20, 16:11   Dudki w okolicy czarnowa

Czarnów przy Bugu nad Radzyminem. Widziałem 3 razy dudka w ostatnie 3 weekendy.
Może uda sie zrobić zdjęcie?
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-05, 13:31   

Mam pytanko. Czy Dudek lata tak jak dzięcioł??
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-07-05, 18:19   

lord haos napisał/a:
Czy Dudek lata tak jak dzięcioł??

Można tak przyjąć, choć dla mnie przypomina w locie raczej dużego motyla!
_________________
TP Bocian
 
     
rafklim 
Ostoja IBA nr 145


Posty: 630
Skąd: centum Polski
Wysłany: 2006-07-05, 18:29   

A ja widziałem 4 dudki (2 pary) nad jeziorem niedaleko Sierakówka gm. Gostynin
Mazowieckie na 100%.
Latały sobie od strony jeziora do pasa starych wierzb na łące.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-07-05, 18:31   

rafklim napisał/a:
A ja widziałem 4 dudki (2 pary) nad jeziorem niedaleko Sierakówka gm. Gostynin
Mazowieckie na 100%.

To pewnie gdzieś tam się gnieżdżą! A zrobiłeś rozpoznanie, czy przypadkiem ktoś tych wierzb nie wycina?! :cool:
_________________
TP Bocian
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-05, 23:47   

Mirek napisał/a:
lord haos napisał/a:
Czy Dudek lata tak jak dzięcioł??

Można tak przyjąć, choć dla mnie przypomina w locie raczej dużego motyla!

No to udało mi się go zaobserwować, nad dzałką w okolicach Serocka. :green: Szkoda tylko, że tak krótko.
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo