Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 16:10
Czyszczenie budek
Autor Wiadomość
Syriusz 


Posty: 440
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2006-06-24, 14:31   Czyszczenie budek

Dlaczego właściwie czyści się budki po każdym sezonie lęgowym? Przecież naturalnych dziupli chyba nikt nie czyści.
 
 
     
arkona1 


Posty: 231
Skąd: Pelikani gród
Wysłany: 2006-06-24, 15:41   

Hm...
Czyści się by usunąc stare gniazda i zrobić miejsce na nowe w nowym sezonie legowym.
Czyści się by wraz ze starami gniazdami pozbyć się z budki posożytów, które pozostały po poprzednich lokatorach.
Czyści się by było czysto....

A tak na marginesie, chciałem spytać czy w czasie czyszczenia budki powinno się przeprowadzać jej dezynfekcję jakimś srodkiem? Czy coś takiego jest praktykowane? Pytam tak z ciekawości, bo kiedyś przy otwieraniu budki, po sezonie oblazło mnie stado pcheł, w każdym bądź razie czegoś podobnego do pcheł. Czy ptaki wogóle mają pchły?
 
 
     
Syriusz 


Posty: 440
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2006-06-24, 17:00   

A czy jeśli budki nie są czyszczone to czy obecne tam pasożyty nogą mieć niekorzystny wpływ na pisklęta w następnym sezonie? Pytam, bo przecież dziupli nikt nie czyści (chyba) a ptaki lęgną się w nich wiele lat i jakoś żyją. :???:
 
 
     
Marcin 

Posty: 341
Skąd: Sadowne
Wysłany: 2006-06-24, 19:53   

arkona1 napisał/a:
Czy ptaki wogóle mają pchły


W Polsce podobno jest około 70 gatunków pcheł - więc może i ptasia też. A może to była wesz ptasia?
 
 
     
arkona1 


Posty: 231
Skąd: Pelikani gród
Wysłany: 2006-06-24, 20:06   

Nie mam pojecia. Otwieram budkę, a tu coś jakby powiew wiatru z otworu i na całej twarzy pojawiło się coś małego i bardzo ruchliwego. Ale po powrocie do domu już tego nie było. Więc pewnie nie smakowałem jak trzeba... :green:
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-06-24, 20:37   

arkona1 napisał/a:
Czy ptaki wogóle mają pchły?

Jasne, że mają. W swojej praktyce ornitologicznej miałem "przyjemność" spotkania się z pchłami ptasimi. Spotykałem je w gniazdach sikor, z których niedawno wyszły młode. Były ich setki (jak w mrowisku). Dlatego też chyba najlepiej czyścić budki w późniejszym terminie!
_________________
TP Bocian
 
     
arkona1 


Posty: 231
Skąd: Pelikani gród
Wysłany: 2006-06-24, 23:30   

dokładnie... setki wylądowały na mojej twarzy! :mad:
Czy ptasie pchły lubią przebywać na człowieku ? Odpowiadamy im jako dawcy, czy też po zorientowaniu się, że to nie TO, idą swoją drogą?
Są dla nas, ludzi w jakiś sposób groźne, przenoszą jakieś choroby?
Smarować się czymś przed kontrolą budek?
A może powinno się coś wkładać do budek co je przepędzi z gniazda i od pisklaków?
 
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-24, 23:36   

arkona1 napisał/a:
Czy ptaki wogóle mają pchły?

Myślę, że na ten temat najwięcej do powiedzenia będzie miał Paweł Górski.
Z tego co mi wiadomo to ptaki również mogą zostać zaatakowane przez pchły. Jest to kosmopolityczny gatunek Ceratophyllus gallinae. Ale oprócz pcheł i inne stawonogi mogą doskwierać ptakom m.in. : wszoły, świerzbowce, ptaszyńce, obrzeżki. Trzeba uważać bo niektóre z nich lubią "zabawić" się z człowiekiem.
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-06-25, 21:04   

Syriusz napisał/a:
przecież dziupli nikt nie czyści (chyba) a ptaki lęgną się w nich wiele lat i jakoś żyją.


Ten temat bada zespół profesora Tomiałojcia i Wesołowskiego w Puszczy Białowieskiej. Otóż trzeba pamiętać o tym, że w naturalnym drzewie żyje mnóstwo gatunków grzybów, które przez rok moga spokojnie gniazdo rozłożyć do pyłu :grin:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-06-27, 08:15   

Syriusz napisał/a:
Dlaczego właściwie czyści się budki po każdym sezonie lęgowym?

Wskazane jest coroczne, czyszczenie wszystkich skrzynek ze względu na:
• część ptaków (np. sikory) nie przystępuje ponownie do lęgów w skrzynkach, w których znajdują się stare gniazda, ale nie jest to regułą, sam dla doswiadczenia przez kilka lat nie czysciłem pewnej budki A1 w Warszawie, pod blokiem w którym mieszkałem, po 3-4 latach wyściółki było tyle co w jednorocznym gnieździe. Ale to chyba jakies cechy osobnicze, bo zazwyczaj dobudowywuja wzwyż. Badania naukowe dowiodły, że budek nieczyszczonych sikory po pewnym czasie unikają.
• zwiększenie żywotności skrzynek poprzez bieżącą konserwację - zagladając do budki co roku po sezonie legowym likwidujemy drobne uszkodzenia,
• skrzynki nie czyszczone po kilku sezonach ulegają „zapchaniu” przez stare gniazda i stają się bezużyteczne dla ptaków oraz szybciej ulegają gniciu (w starym gnieździe gromadzi się wilgoć, budka bez gniazda szybciej wysycha po deszczach czy po zimie),
• usuwając stare gniazda ograniczamy ilość ptasich pasożytów atakujących pisklęta i osobniki dorosłe, w naturalnych dziuplach pasożytów jest prawdopodobnie mniej ze wzgledu na panującą tam wilgoć
• pozwala na określenie skuteczności tej formy ochrony ptaków na poszczególnych terenach oraz zmian w awifaunie, w wiekszości po sladach zostawionych przez ptaki (i nie tylko) możemy podać kto tam mieszkał.

mender napisał/a:
Syriusz napisał/a:
przecież dziupli nikt nie czyści (chyba) a ptaki lęgną się w nich wiele lat i jakoś żyją.


Ten temat bada zespół profesora Tomiałojcia i Wesołowskiego w Puszczy Białowieskiej.
Tak, to bardzo ciekawe badania i stawiają w nowym swietle starania konstruktorów budek o zachowanie suchości w budkach. Jak sie okazuje grzybki i wilgoć powoduja ze dziupla sie sama oczyszcza. A ptaki są przystosowane do takich warunków - stąd takie bogate wyściólki u niektórych gatunków, mające za zadanie odizolowanie gniazda od wilgoci panującej w dziupli. Mysle jednak, że nie będziemy sztucznie zawilgacać budek bo skrócimy ich zywotność :green:

Dla zachety do czyszczenia budek kilka fotek, zawsze może byc jakaś niespodzianka :smile: (wszystkie foty z jesienno-zimowego czyszczenia skrzynek legowych)

na gniezdzie sikor gniazdo zrobila mucholowka zalobna.jpg
Plik ściągnięto 45857 raz(y) 34,64 KB

sprawca rozkucia przylapany.jpg
a właściwie przyłapana
Plik ściągnięto 45857 raz(y) 39,91 KB

a tu dokonal zywota dzieciol sredni.jpg
Plik ściągnięto 45857 raz(y) 40,69 KB

pierzynka po legu krzyzowki.jpg
Plik ściągnięto 45857 raz(y) 38,27 KB

oko w oko.jpg
Plik ściągnięto 45857 raz(y) 30,74 KB

dzielo wiewiorki.jpg
Plik ściągnięto 45857 raz(y) 40,76 KB

kontrola.jpg
Plik ściągnięto 45857 raz(y) 57,09 KB

_________________
www.ussuri.pl
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-08-04, 17:35   POmoc....

Jak skonstruowac dobrze budke by łatwo było ją czyścić? czasem w róznych pozycjach książkowych czy internetowych doradzają przybice / przyklejenie przedniej ścianki do boków... czy rzeczywiście to jest dobre rozwiązanie czy raczej robić drzwiczki na zawiasach, a moze jakies inne pomysły?
prosze o odpowiedź.
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
Ostatnio zmieniony przez Pełek 2006-08-04, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-08-04, 17:41   

Pelek napisał/a:
czy jak?
prosze o odpowiedź.
Poczekaj aż Basior wróci z wojaży nadmorskich - to jego działka. Ale to za jakieś 2- dni!
_________________
TP Bocian
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-08-04, 17:52   

Mirek, zmienilem :P co innego sie myslalo a co innego napisalo :) Poczekam :) nie spieszy sie :)
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-08-05, 21:26   

Witaj Pelek!
Pelek napisał/a:
Jak skonstruowac dobrze budke by łatwo było ją czyścić?

Najlepsza jest prosta konstrukcja - budki modelu prof. Sokołowskiego (takie jak na wiekszosci moich fotek kilka postów wczesniej) - wyjmowalna jest przednia ścianka co daje bardzo dobry dostęp do wnętrza budki i łatwo się ją czyści.
Pelek napisał/a:
czasem w róznych pozycjach książkowych czy internetowych doradzają przybice / przyklejenie przedniej ścianki do boków... czy rzeczywiście to jest dobre rozwiązanie
mozliwe, tylko że wtedy właśnie trzeba zwrócic uwagę na sposób otwierania skrzynki - jesli wyjmowane/otwierane dno to jest to najgorsze rozwiazanie (i tępione przez nas!) pomimo pozornej łatwosci w czyszczeniu - widziałem wiele budek bez dna... pozatym brak mozliwosci kontroli w sezonie, a poza sezonem możliwosc zniszczenia gniazd ssaków, owadów. Jeśli otwierany daszek to trudniej sie czysci.
Pelek napisał/a:
czy raczej robić drzwiczki na zawiasach
Zawias może sie urwać, zardzewieć, moze sie spodobac komuś i zniknie cała budka... Ale jesli robisz budke, która bedzie wisiała przed Twoim oknem i bedziesz ja regularnie konserwował to ok. Jednak nie zapomnij o odpowiedniej długości wlotu! Konstuktorzy budek z zawiasami maja bowiem dziwną tendencję do oszczedzania materiału :wink:
Można oczywiscie inaczej rozwiązac otwieranie budki niz w skrzynkach Sokołowskiego, tylko po co wyważac otwarte drzwi, model ten sprawdza sie juz ponad 50 lat! Udoskonaleniem może być zastąpienie standardowego gwoździa blokującego przednią ściankę nagwintowanym haczykiem.
A pozatym to mozna by jeszcze dłuuugo o tym pisac :grin:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-08-06, 16:38   

Basior, dzieki za odpowiedź! :) poczukam instrukcji do robienia wspomnianych przez Ciebie.
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo