Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
obrączkowanie błotniaków łąkowych
Autor Wiadomość
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-10, 12:18   

mender napisał/a:
Piękna! Nie spodziewałem się, że może byc AŻ TAK piękna :grin: Najbardziej podoba mi sie portret :cool:


Uwazaj bo sie jeszcze zakochasz i zdjecie z portretem bedziesz nosil w portfelu :P

P.S Dzisiaj znalazlem kolejne gniazdo (czwarte). Tym razem w pszenzycie. Sa dwa jaja i dwa swieżo wyklute pisklaki!. To oznacza ze trzeba bedzie gniazo otoczyc opieka, poniewaz mlode nie wyleca przed zniwami. Samica nie opuscza jeszcze gniazda, tylko podczas transferu pokarmu. Samiec przylatuje z ofiara raz na 2 godziny. W teren jezdze wczesnie rano (od 6) lub wieczorem (od 17). Nie ma wtedy upałow. Polecam ta metode :)
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
lanius 


Posty: 58
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-07-10, 17:30   

Hej błotniakolodzy!
Ja z Michałem byliśmy dziś w terenie już od 5 rano :green: . Efekt - znalezione 2 gniazda :grin: (jedno w pszenicy, a drugie w rzepaku). W pierwszym gnieździe 4 pisklaki (ich tatuś na fotkach na forum, samica drugoroczna niestety nie złapana). W drugim 3 maluchy (fotki mamusi na forum). I to byłoby chyba na tyle w tym roku. Po pozostałych dwóch parach ani śladu. Strata jak nic! :cry: Nawet dorosłe nie latają :sad: Poniżej fotki zaobrączkowanych pisklaków (zdjęcia autorstwa Michała W.).
Pozdrawiamy i czekamy na info co u Was....

k.JPG
Plik ściągnięto 204 raz(y) 70,17 KB

j.JPG
Plik ściągnięto 195 raz(y) 55,77 KB

 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-10, 21:12   

Hej

Czy mlodziaki nie były troche za mlode na obraczkowanie? Nie spadna im obraczki? Ja zawsze obraczkuje jak sa starsze. W takim wieku nie mozna oznaczyc płci. Trzeba bedzie zrobic druga kontrole za jakis czas (np tydzien)

Z fotek widac, ze piskalki sa jeszcze mlode i nie ma szans zeby wylecialy przed zniwami. Zniwa zaczna sie u mnie gdzies za 2 tygodnie, u was pewnie jeszcze szybciej. Trzeba koniecznie pogadac z wlascicielami pol!. Oznaczyc palikami lan wokol gniazda (10x10 m), ktory trzeba zostawic i umowic sie na dzien koszenie. Dobrze byloby gniazdo dodatkowo otoczyc siatka. Tak zeby zaden lis lub pies nie zniszczyl legow. Przy okazji cala akcje mozna naglosnic w lokalnej prasie.

P.S Poprosze na priva wiecej zdjec :)
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-10, 21:16   

Obawiam sie, ze w tym roku wiekszosc legow w uprawach zboz i rzepaku zostanie znisczona. Piskalki sa jeszcze mlode a zniwa tuz tuz :(

Dlatego tez apeluje o intensywne poszukiwania gniazd. Im wiecej znajdziemy tym wiecej uda sie nam uratowac.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
lanius 


Posty: 58
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-07-11, 08:50   

Hej! Pisklaki są małe ale nie na tyle żeby spadły im obrączki (mam już pewne doświadczenie w obraczkowaniu drapoli - myszołowy, jastrzębie, krogulce, błotniaki stawowe i pustułki), właściciele pól są już powiadomieni i żniwa będą opóźnione jak tylko się da, w razie konieczności będziemy interweniować. Teraz pracujemy nad możliwością ukazania się artykułu w lokalnej gazecie. U nas jest inne niebezpieczeństwo - w tym samym polu rzepaku były pozostałe dwie pary, których niestety już nie ma, nie wiem jaka była przyczyna ale kilkakrotnie widzieliśmy wałęsające się po polu koty i lisy.
 
 
     
lanius 


Posty: 58
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-07-11, 09:13   

A co z folderem czy też plakatem o ochronie błotniaków łąkowych??? Będzie coś z tego w tym roku? Liczyliśmy, że da się wykorzystać przy interwencji... :?:
 
 
     
lanius 


Posty: 58
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-07-11, 09:16   

A jak idzie pozostałym uczestnikom projektu?
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-11, 12:13   

lanius napisał/a:
właściciele pól są już powiadomieni i żniwa będą opóźnione jak tylko się da, w razie konieczności będziemy interweniować. Teraz pracujemy nad możliwością ukazania się artykułu w lokalnej gazecie.


Super, solidna ekipa :)

lanius napisał/a:
U nas jest inne niebezpieczeństwo - w tym samym polu rzepaku były pozostałe dwie pary, których niestety już nie ma, nie wiem jaka była przyczyna ale kilkakrotnie widzieliśmy wałęsające się po polu koty i lisy.


Daltego tez trzeba byloby otoczyć ganizdo siatka

Cytat:
A co z folderem czy też plakatem o ochronie błotniaków łąkowych??? Będzie coś z tego w tym roku? Liczyliśmy, że da się wykorzystać przy interwencji...


Folder bedzie gotowy pod koniec lipca lub na poczatku sierpnia. Tak wiec bedzie raczej przydatny na nastepny sezon. Zreszta rolnikow mozna edukowac caly rok. Na pewno wyslemy wam paczke :)

lanius napisał/a:
A jak idzie pozostałym uczestnikom projektu?


Wszyscy jezdza w teren. Menderowi puszczaj juz nerwy, bo od 8 dni jezdzi w teren i zadnego gniazda nie udalo mu sie znalesc :P

Gniazd szukaja: Mirek Rzepała, Kamil Krynski, Marek Bebłot, Jurek Lewtak, Zbigniew Kajzer, Seba i ja.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-07-11, 12:16   

Cytat:
Wszyscy jezdza w teren. Menderowi puszczaj juz nerwy, bo od 8 dni jezdzi w teren i zadnego gniazda nie udalo mu sie znalesc :P


Ech, prawda. Ale nie poddam sie dopóki nie znajde chociaz dwóch gniazd. Mam jeszcze inną robotę i dlatego te nerwy... :cry:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
lanius 


Posty: 58
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-07-11, 13:22   

Dominik napisał/a:
Menderowi puszczaj juz nerwy, bo od 8 dni jezdzi w teren i zadnego gniazda nie udalo mu sie znalesc

W takim razie kibicujemy Menderowi! :green:
Dominik napisał/a:
Daltego tez trzeba byloby otoczyć ganizdo siatka

Niestety nasze prywatne zasoby finansowe wyczerpały się przy okazji tegorocznej pomocy pustułkom...więc siatki raczej nie będzie, ale zrobimy co w naszej mocy, aby błotniaki szczęśliwie opuściły gniazda.

Zazdrościmy wszystkim tym, którzy w swojej okolicy mają większą ilość błotniaków. U nas znane są jeszcze tylko dwa miejsca, gdzie widziano pojedyncze osobniki... :cry: A chętnie byśmy jeszcze coś połapali i zaobrączkowali...
Życzymy wszystkim powodzenia w terenie!!!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-07-11, 14:28   

lanius napisał/a:
Życzymy wszystkim powodzenia w terenie!!!

Wezmę to sobie do serca - dzisiaj w terenie byłem juz o 5.10. Odwiedziłem w sumie 2 miejsca, gdzie w czerwcu miałem pary - i nic, żadnych ruchów! Ale później sprawdzałem budki pustułkowe i w innych zupełnie oddalonych miejscach latała - samica (żerowała) i samiec ( to miejsce się potwierdziło z tym z pocz. maja). Daleko i nie trzymały się zbóż.
_________________
TP Bocian
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-07-11, 14:40   

mender napisał/a:
Ech, prawda. Ale nie poddam sie dopóki nie znajde chociaz dwóch gniazd. Mam jeszcze inną robotę i dlatego te nerwy... :cry:


lanius napisał/a:
W takim razie kibicujemy Menderowi! :green:


Seeeba, Seeeba! :P

Mirek napisał/a:
Daleko i nie trzymały się zbóż.


Pewnie polowały. Ja tez mialem pod koniec maja w roznych miejscach (siadały w zboze, znosily material na gniazdo). Teraz ich nie ma albo sa gdzie indziej :/

P.S Koło zbiornika retencyjnego Witulin-Terebela w maju tokowało 5 par łakowiaka. Nie liczylem na, az tyle ponieważ co roku gniezdza sie tylko 2-3. W tym roku jest jednak tylko 1. Pisklaki juz zaobraczkowane. W 2005 r na tym terenie byly 2 pary (1 w trzcinach - 3 mlode i 1 w pszenicy - 2 mlode). W 2004 byly dwa gniazda w trzcinach. Niestety oba legi zostały znisczone.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Pawelele 

Posty: 122
Skąd: Wojkowice
Wysłany: 2006-07-12, 22:46   

Pisklęta z gniazda k.Udorza (woj.śląskie) zostały dziś zaobrączkowane - narazie nie znam wszystkich szczegółów - na bank wiem że były 3 pullusy. Jak będę wiedział więcej no i dostanę fotki to oczywiście wrzucę na forum.
_________________
Paweł Kmiecik
Przyroda Zagłębia Dąbrowskiego
 
     
kamil6 


Posty: 130
Wysłany: 2006-07-15, 12:51   

Dzisiaj rano w końcu udało mi się znaleźć gniazdo błotniaka, są 3 pisklęta, ale jeszcze bardzo małe, więc trzeba jak najszybciej zabezpieczyć gniazdo bo nawet jeśli żniwa będą opóźnione to i tak nie mają szansy opóścić gniazda!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-07-15, 13:13   

kamil6 napisał/a:
Dzisiaj rano w końcu udało mi się znaleźć gniazdo błotniaka, są 3 pisklęta,

To super wiadomość, jak daleko od miejsca gdzie szukaliśmy?!
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo