Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o identyfikację.
Autor Wiadomość
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-10-24, 18:01   Re: Proszę o identyfikację

Sławasz napisał/a:
Witam, przesłałam ostatnio parę ptaszków z prośbą o identyfikację. pewnie za dużo na raz i dlatego kłopot
Raczej przoczenie i "mały ruch" na forum ;-)
Sławasz napisał/a:
Nie podawałam swoich typów, bo nie chcę się ośmieszyć swoim dyletanctwem. Ale teraz będę próbować. Moim zdaniem ten na zdjęciach to potrzos - tak po głowie. Ale wydaje mi się trochę za gruby. A może tak się tylko napuszył. I jak, jest to potrzos ?
Tak to potrzos! Więcej wiary w siebie! :) Dawaj następnego delikwenta... :green:
_________________
DM
 
     
Sławasz 

Posty: 228
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-10-25, 07:36   Proszę o identyfikację

Niestety mam tylko jedno zdjęcie, no jeszcze dwa od spodu, ale z nich nic nie wynika. Odrzucam wróblowate, trznadlowate itp., bo mają inne dzioby. Potem te, które mają kreskowane głowy i brzuchy i inne charakterystyczne w barwie, wielkości i kształcie. Szukam w pozostałych z brwiami. Zostaje mi gajówka, zaganiacze chyba bardziej zielonkawe lub u nas nie występujące, piecuszek, pierwiosnek. Ale pierwiosnek ma ciemniej "podbite" oko, a piecuszek jaśniejsze nogi. To może jednak gajówka?. A może coś zupełnie innego lub za mało widać żeby jednoznacznie zidentyfikować. I bądź tu mądry i pisz wiersze.

DSC_0476.JPG
Plik ściągnięto 19 raz(y) 111,52 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-10-31, 19:43   Re: Proszę o identyfikację

Sławasz napisał/a:
Niestety mam tylko jedno zdjęcie, no jeszcze dwa od spodu, ale z nich nic nie wynika. Odrzucam wróblowate, trznadlowate itp., bo mają inne dzioby. Potem te, które mają kreskowane głowy i brzuchy i inne charakterystyczne w barwie, wielkości i kształcie.
To się nazywa strategia poprzez eliminację ;-) Rozumowanie oczywiście skuteczne i poprawne (w tym przypadku) :)
Sławasz napisał/a:
Szukam w pozostałych z brwiami. Zostaje mi gajówka, zaganiacze chyba bardziej zielonkawe lub u nas nie występujące, piecuszek, pierwiosnek.
Dobrze :)
Sławasz napisał/a:
Ale pierwiosnek ma ciemniej "podbite" oko, a piecuszek jaśniejsze nogi. To może jednak gajówka?. A może coś zupełnie innego lub za mało widać żeby jednoznacznie zidentyfikować. I bądź tu mądry i pisz wiersze.
No i masz! Gajówka to przecież wyjątkowo monotonnie ubarwiona pokrzewka! Bez wyraźnie zaznaczonej brwi, oka, pasków skrzydłowych itp. A i dziób krótki i masywniejszy! :) Oczywiście, że Phylloscopus! Pytanie który! Oznaczanie tej drobnicy z takich zdjęć to spore ryzyko, ale to zdjęcie - mimo, że niewielkich rozmiarów - wyjątkowo dobrze pokazuje cechy diagnostyczne! Wyraźna żółta brew sąsiadująca z ciemnym kantarkiem i paskiem ocznym, jasny policzek z rozmytym obrzeżeniem, białawy spód i stosunkowo jasne nogi wskazują na piecuszka Phylloscopus trochilus :cool:
_________________
DM
 
     
Sławasz 

Posty: 228
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-11-05, 20:32   Proszę o identyfikację

Dzięki wielkie Niccolai. A teraz kolejny. Niestety zdjęcia słabe. Ale widzę tak: brzuch czerwony, głowa czarna, biały kołnierz. Czerwony brzuch i czarna głowa to może pleszka, ale pleszka nie ma białego kołnierza i głowa nie cała czarna, raczej maska i białe czoło. To może kląskawka, ale ta z kolei występuje w południowej Polsce, u nas nie ( zachodniopomorskie, 30 km od Szczecina, nad jeziorem). Poza tym ta głowa wcale nie musi być czarna, może tak tylko wyszło na zdjęciu. Pokląskwa - brzuch trochę mało czerwony, głowa nie tak czarna, kołnierz mniejszy, ale w sumie może być. Tylko pokląskwa ma wyraźną białą brew, a ta moja nie ma. Chociaż znalazłam w internecie dwa zdjęcia podpisane pokląskwa i bez białej brwi. To może jednak pokląskwa ? Może jej ta brew w jakimś okresie zanika?

DSC_0093.JPG
Plik ściągnięto 17350 raz(y) 72,88 KB

DSC_0091.JPG
Plik ściągnięto 17350 raz(y) 69,44 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-11-05, 20:51   Re: Proszę o identyfikację

Sławasz napisał/a:
A teraz kolejny. Niestety zdjęcia słabe.
Wystarczy, aby oznaczyć gatunek :)
Sławasz napisał/a:
Ale widzę tak: brzuch czerwony, głowa czarna, biały kołnierz. Czerwony brzuch i czarna głowa to może pleszka, ale pleszka nie ma białego kołnierza i głowa nie cała czarna, raczej maska i białe czoło. To może kląskawka, ale ta z kolei występuje w południowej Polsce, u nas nie ( zachodniopomorskie, 30 km od Szczecina, nad jeziorem). Poza tym ta głowa wcale nie musi być czarna, może tak tylko wyszło na zdjęciu. Pokląskwa - brzuch trochę mało czerwony, głowa nie tak czarna, kołnierz mniejszy, ale w sumie może być. Tylko pokląskwa ma wyraźną białą brew, a ta moja nie ma. Chociaż znalazłam w internecie dwa zdjęcia podpisane pokląskwa i bez białej brwi. To może jednak pokląskwa ? Może jej ta brew w jakimś okresie zanika?
Pleszka słusznie odrzucona - z powodów wyżej wymienionych. Pokląskwa posiada wyraźną brew i trochę mniej wyraziste kolory (w przypadku samców). Dodatkowo ptak ma charakterystycznie dużą głowę w stosunku do tułowia - co wyklucza pokląskwę. Ptak na zdjęciu to oczywiście samiec kląskawki (Saxicola rubicola). Ten gatunek występuje już niemal na terenie całego kraju -choć na północy faktycznie rzadko - tym bardziej ciekawa obserwacja :)
_________________
DM
 
     
Dadaj 


Posty: 68
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-16, 22:23   

Proszę o pomoc przy oznaczeniu tej mewy.
Młoda śmieszka?
Zdjęcie zrobione we wrześniu na stawach milickich.

AF2Y2310.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 70,72 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-11-19, 16:48   

Dadaj napisał/a:
Proszę o pomoc przy oznaczeniu tej mewy.
Młoda śmieszka?
Tak, to Chroicocephalus ridibundus w szacie młodocianej (1 r.ż. -1 zima).
_________________
DM
 
     
Dadaj 


Posty: 68
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-23, 11:28   

Dzięki niccolai.
Pozwalam sobie na kolejne pytanie.
Uboga czy czarnogłówka?
Śliniak jak uboga, ale ta jasna wstawka na lotkach?
Zdjęcia zrobione na warmi.

Cz_6677.jpg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 56,42 KB

Cz_6644.jpg
Plik ściągnięto 26 raz(y) 65,61 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-11-24, 20:20   

Dadaj napisał/a:
Dzięki niccolai.
Pozwalam sobie na kolejne pytanie.
Uboga czy czarnogłówka?
A możemy liczyć na większe zdjęcia?
_________________
DM
 
     
Dadaj 


Posty: 68
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-25, 09:22   

Może jeszcze takie zdjęcie pomoże.

uboga_MG_6651.jpg
Plik ściągnięto 25 raz(y) 107,5 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-11-25, 10:32   

Dadaj napisał/a:
Może jeszcze takie zdjęcie pomoże.

A jak zwrócę uwagę na następujące cechy widoczne u ptaka tj.:

1) szara tonacja upierzenia z jednolicie ubarwionymi policzkami (bez kontrastu pomiędzy częścią policzkową i pokrywami usznymi),
2) krótsze zewnętrzne sterówki,
3) brak białej listwy na dziobie,
4) szeroka czapeczka sięgająca szerokim klinem aż na płaszcz,
5) biała wstawka na skrzydle - cecha ta u tego osobnika słabo widoczna i mogąca faktycznie wywoływać wątpliwości (ale tak czasem się zdarza),

to co by kolega obstawiał? ;-)
_________________
DM
 
     
Dadaj 


Posty: 68
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-26, 09:43   

No tak, znaczy jednak czarnogłówka.
Ja na początku obstawiałem ubogą, ale opisy w przewodniku Collinsa w porównaniu z Kruszewiczem tyko zasiały u mnie wątpliwości.
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2016-11-27, 21:32   

Dadaj napisał/a:
No tak, znaczy jednak czarnogłówka
Moim skromnym zdaniem wszystko na to wskazuje :)
_________________
DM
 
     
mateo013 

Posty: 7
Wysłany: 2017-01-18, 20:19   

czy ktoś da radę rozpoznać jaki to ptak wiem że zdjęcie bardzo słabe ale może jednak

DSCF607.jpg
zrobione na wisłoku w rzeszowie
Plik ściągnięto 4 raz(y) 32,19 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2017-01-18, 21:08   

mateo013 napisał/a:
czy ktoś da radę rozpoznać jaki to ptak
Nurogęś (Mergus merganser) :)
_________________
DM
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo