Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2006-09-07, 14:58
Bocian biały - ciekawostki
Autor Wiadomość
Amaretto 

Posty: 50
Wysłany: 2009-06-29, 13:10   

jak ciekawosti
to czy wiecie że 30 maja jest dzień Bociana Białego
nie jest jakoś specjalnie nagłośniony
ale warto wiedzieć i rozpowiadać
może na cos to się przyda
_________________
Sozologia vs. ekologia! :) ))
 
     
alinka 


Posty: 24
Wysłany: 2009-07-22, 13:08   

Nie chcę zakładać nowego wątku to może tu się zapytam - czy ktoś wie jak kochają bociany? Czy łączą się w pary na całe życie?
Trafiłam na krótką wzmiankę o bocianie z Cichowa, który zakochał się w gipsowej figurce (pewnie Atlasu) - http://www.vattenfall.pl/...14x09/index.jsp - tu tylko kila zdań jest, a może ktoś trafił na więcej informacji o tym nieszczęśliwie zakochanym? Chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej.
_________________
Dobrze jest, nie narzekam, booo dobrze jest! :)
 
     
Amaretto 

Posty: 50
Wysłany: 2009-07-22, 17:42   

tego nie wiem napewno - może tak jak ludzie
parke maluchów wychowają z jedna bocianicą
a potem jakieś bocianiątko z inną - kto to wie
ale z tego co wiem to Tymek i Lotka ze strony
http://www.vattenfall.pl/...galer/index.jsp
są juz ze soba kilka sezonów
i skoro specjaliści twierdza że to te same bocki - to tego się trzymajmy
w każdym razie potwierdzam że są wspaniałymi rodzicami
wiem z własnych obsewacji on-line
_________________
Sozologia vs. ekologia! :) ))
 
     
krotom 
miłośnik PRZYRODY ;)


Posty: 305
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2009-07-23, 12:13   

alinka napisał/a:
Nie chcę zakładać nowego wątku to może tu się zapytam - czy ktoś wie jak kochają bociany? Czy łączą się w pary na całe życie?[...]
od razu na wstępie pragnąłbym zaznaczyć że nie należy wprowadzać do świata dzikich zwierząt antropomorfizacji. Pojęcie "kochać" jest obce bocianom (i nie tylko im) :!:
Jeśli chodzi o monogamię wśród boćków to dzięki obrączkowaniu wyszło na jaw że to mit :)
Ta sama para może przystąpić do lęgu w danym gnieździe ale nie musi :!:

Amaretto napisał/a:
[...]w każdym razie potwierdzam że są wspaniałymi rodzicami
wiem z własnych obsewacji on-line
a co powiesz o zwyczaju wyrzucania młodych z gniazda :?: tudzież nawet ich zjadania (jeśli padły) o ile nie są za duże by je połknąć :?: co powiesz o atakach bocianów na obce gniazdo byle tylko zabić przebywające w nich młode ?
_________________
[...]Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi Panie[...]

C. K. Norwid
 
 
     
alinka 


Posty: 24
Wysłany: 2009-07-23, 14:49   

Masz rację krotomie, trochę mnie poniosło :) to moja romantyczna dusza zachwyciła się opowieścią o "zakochanym" boćku. Poczytałam trochę o przywiązaniu bocianim i dowiedziałam się, że bociany przywiązują się do gniazda, a nie do siebie, dlatego pary czasem się mieszają.
Co do negatywnych zachowań bocianów, o tym tez dużo słyszałam, niestety bociany, jak chyba wszystkie zwierzęta potrafią być także okrutne. Nawet Tymek i Lotka Ameretto pozbyli się swoich młodych. Jak zaczęłam oglądać transmisję to młodych było 4, teraz rodzice wychowują tylko 2. Ja wiem, że to bardzo okrutne, ale żałuję, że piszący bloga na Vattenfallu nie opisuje także negatywnych zjawisk. Wiem, że dzieciom się pokazuje tą stronę, ale nie mogą myśleć, że natura to samo dobro.
Cieszę się, że zwróciłeś na to uwagę krotomie.
_________________
Dobrze jest, nie narzekam, booo dobrze jest! :)
 
     
Amaretto 

Posty: 50
Wysłany: 2009-07-23, 16:22   

moje obsewacje gniazda odbywaja sie w towarzystwie dzieci
i to jest głównym powodem dla ktorego pomijam wszelkie negatywne aspekty
Vattenfall na swojej stronie również jakoś nie akcentuje tych spraw
przynajmniej ja się nie doczytałem
może robię błąd
jak myslicie czy powinno sie dzieci zapoznać z całą brutalnoscią życia
oczywiscie tłumacząc jaki jest powód takiego postepowania
czy skupić sia na pieknych bocianach
szybujacych po niebie
i pięknie klekoczacych
_________________
Sozologia vs. ekologia! :) ))
 
     
Daisy7 


Posty: 61
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-11-26, 19:29   

Ja bociany widzę co roku u cioci na wsi. Jest tam miejsce gdzie zawsze przylatuję pewien bocian i szuka żab i nie tylko. Ma tam dobrze, bo to miejsce pokryte jest wysoką trawką, a kiedy się na nią staję czuc wodę i moczysz sobie buty :razz:
_________________
Daisy7
 
     
drTrutek 


Posty: 90
Skąd: Chynchy Dolne
Wysłany: 2010-03-25, 20:11   

Dziś wieczorem odbyła się naprawa gniazda bocianów w Majkowie Małym (pow. piotrkowski) Gniazdo to zostało zrzucone podczas huraganu latem ubiegłego roku. Zginęły wtedy 2 młode bociany. Naprawa odbyła się staraniem i na koszt właściciela gospodarstwa . Użyto specjalnego wysięgnika do prac wysokościowych, umieszczonego na samochodzie ciężarowym. Gniazdo bocianów umieszczone jest na olbrzymiej topoli (obwód na wys. 1 m = 4.3 m.) i jest w tym gospodarstwie od zarania dziejów. Trwającym pracom asystował siedząc na gałęzi wyżej - bocian który wrócił kilka dni temu. Teraz czeka na powrót partnerki.

DSC01485 po ed 2.JPG
Plik ściągnięto 22927 raz(y) 52,91 KB

DSC01486 po ed 3 ed 5.JPG
Plik ściągnięto 22927 raz(y) 57,29 KB

DSC01490 po 2 ed 3.JPG
Plik ściągnięto 358 raz(y) 56,4 KB

 
     
Hors 


Posty: 118
Skąd: Białystok
Wysłany: 2010-06-13, 20:31   

Platforma bociana białego z Algierii - "miskowaty" kształt z rampą ma około. Bocianów jest tam mnóstwo i pod tym względem Algieria może śmiało konkurować z Polską Fotki marnej jakości bo robione z Autokaru przez szybę.




 
     
Hors 


Posty: 118
Skąd: Białystok
Wysłany: 2010-06-14, 09:40   

Większość bocianów w Algierii gniazduje na słupach energetycznych, wzdłuż zbiorników wodnych rzek i uedów, ale zajmują także prawie każde duże drzewa znajdujące się w danej okolicy- najczęściej topole i osiki. Bociany w Algierii gniazdują w dużych koloniach od kilku do kilkunastu gniazd(największa widziana kolonia to 22 gniazda na słupach) Myślę ze tak duże kolonie lęgowe spowodowane są dość sporym rozproszeniem takich optymalnych miejsc, gdzie wilgoć utrzymuje się dłużej niż tylko "chwile" po opadach wiosennych.

Kolonia lęgowa w łęgu osikowym- 14 gniazd(na zdjęciu widocznych 8)

Kolonia- 11 gniazd

Kolonia - 10 gniazd


 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-07-08, 07:47   

Nie chciałem zakładać nowego tematu, ale wartym podkreślenia jest fakt, że w tegoroczny sezon dla bocianów jest bardzo dobry (przynajmniej w okolicach Siedlec). Gniazda z 5-ma młodymi nie należą do rzadkości. Wiem też, czego nikt tutaj nie napisał, że zanotowano pod Brodnicą gniazdo z 6 młodymi.
W związku z tym namawiam do wpisywania do kartoteki stanowisk (gniazd) z 5-ma a może i 6-ma młodymi :wink: http://www.bocian.org.pl/...-Liczmy-bociany
_________________
TP Bocian
 
     
Jerzyk 
ornitolog


Posty: 332
Skąd: Środa Wlkp.
Wysłany: 2010-07-08, 08:30   

Nie prowadzę żadnych obserwacji w tym względzie, ale ponoć w Wielkopolszy sytuacja nie klaruje się tak pięknie... :/
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-07-09, 06:56   

No i jest gniazdo z 6 młodymi w okolicach Siedlec - pierwszy raz w historii naszej działalności. Mam nadzieję, że więcej o tym będzie w aktualności. :wink:
_________________
TP Bocian
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-07-09, 09:53   

Mirek napisał/a:
No i jest gniazdo z 6 młodymi w okolicach Siedlec - pierwszy raz w historii naszej działalności. Mam nadzieję, że więcej o tym będzie w aktualności. :wink:

A może to 5 piskląt i 1 stary ;) ?
Pozdrawiam
 
     
Karol 

Posty: 71
Wysłany: 2010-07-09, 14:27   

Witam.
Może by ktoś z okolicy udokumentował to na fotografii?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo