Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o dziki i inne zagrożenia występujące nocą w lesie.
Autor Wiadomość
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2006-12-23, 17:23   

Wujek Adam napisał/a:
Koleś wstał, pogładził przedmiot, opukał go, kopnął, a na koniec polizał.

Miał szczęście (znany nam wszystkim kolega - jakbym go widział!), że nie był cyjanek zostawiony przez wroga bacy by mu owiecki wytruć... :wink:
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
Jurek7 

Posty: 324
Wysłany: 2006-12-31, 17:10   

Accipiter napisał/a:
Zdarzało się, że wieczorami napędzały mi stracha kosy, które buszowały wśród lisci.


Mnie kilka razy grupa denerwujących się "bez sensu" kosów naprowadziła na dziki albo sarnę. Przy szukaniu ssaków warto zwaracać uwagę na każdy szelest. :!:

Chociaż i tak duże ssaki stąpają bezszelestnie (jak one to robią?). Słychać dziki, bo buchtują w ściólce i kwiczą, często czuć też "świński" zapach. Słychać ssaka wtedy, kiedy przedziera się przez gęste trzciny albo krzaki.

Więc jeśli coś szura - to coś co buszuje w ściółce - jeż, kos, łasicowate, borsuk, chrabąszcz albo inna drobnica. Albo pan leśniczy.
 
     
Wychuchol 
Bagienny Potwór

Posty: 51
Wysłany: 2007-01-01, 12:27   

Jurek7 napisał/a:
Więc jeśli coś szura - to coś co buszuje w ściółce - jeż, kos, łasicowate, borsuk, chrabąszcz albo inna drobnica. Albo pan leśniczy.


Hehe, wyobraziłem sobie leśniczego buszującego w ściółce :lol:
 
     
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2007-01-01, 13:11   

Wychuchol napisał/a:
Hehe, wyobraziłem sobie leśniczego buszującego w ściółce

...ta, leśniczego który bałamuci jakąś kobitkę :cool:

Jurek7 napisał/a:
Chociaż i tak duże ssaki stąpają bezszelestnie (jak one to robią?). Słychać dziki, bo buchtują w ściólce i kwiczą, często czuć też "świński" zapach. Słychać ssaka wtedy, kiedy przedziera się przez gęste trzciny albo krzaki.


Nom, ja niejednokrotnie dziwiłem się jak cicho zwierzyna rozmiarów sarny czy dzika potrafi poruszać się po lesie. W ubiegłym roku miałem okazję zobaczyć i usłyszeć jak porusza się watacha dzików liczącaokoło 30 sztuk.(Zwierzęta szły początkowo rzepaczyskiem myślałem, że będzie co najwyżej 5 dzików, może mniej- a tu takie zdziwienie) :)
_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-01-03, 22:50   

Jurek7 napisał/a:
Więc jeśli coś szura - to coś co buszuje w ściółce - jeż
właśnie jeżyk, juz kilkakrotnie sie przekonałem jak taki delikwent moze naszurać :grin:
a co do strzyg, upiorów, straszydeł, zmór, topielców, wisielców, wodników, duchów, wampirów czy wilkołaków to czasem ich nie tylko słychać ale jak sie dobrze postarasz to i zobaczysz.... tylko raczej tego nie polecam :roll:
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2007-01-04, 08:50   

green power napisał/a:
tylko raczej tego nie polecam


czemu nie :?: w takim towarzystkie to dopiero byloby ciekawie :green:
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Szybszy 


Posty: 424
Wysłany: 2007-01-04, 17:10   

Ja byłem zaskoczony w Puszczy Białowieskiej, jak dużo szumu w nocy robi drobnica czyli gryzonie i owady. Chwilę mi zajęło połapanie się, że to nie jest grupa dzików otaczajacych mnie ze wszystkich stron... To też dodatkowa oznaka bogactwa danego ekosystemu.
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2007-01-04, 22:05   

Szybszy napisał/a:
byłem zaskoczony w Puszczy Białowieskiej, jak dużo szumu w nocy robi drobnica czyli gryzonie i owady.

No właśnie! Tam gdzie dużo ogromniastych chrząszczy zyje, np. jelonków w Bułgarskich (i nie tylko, ale tam akurat sie bywało) lasach dębowych, tam warto zastygnąć bez ruchu i słuchać. Chrzęst i chrobot zewsząd dobiega, zwłaszcza gdy już zmierzcha i jelonki się do latania zabierają. W sumie to takiego lelonka najłatwiej znaleźć "na słuch" gdy się gramoli po zeschłych liściach i słychać go z daleka.
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
Jurek7 

Posty: 324
Wysłany: 2007-01-05, 16:05   

green power napisał/a:

a co do strzyg, upiorów, straszydeł, zmór, topielców, wisielców, wodników


Tylko wodnika slyszalem. I rzeczywiscie wrzeszczal przerazliwie (Rallus aquaticus). :D
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-01-05, 19:30   

Jurek7 napisał/a:
wrzeszczal przerazliwie (Rallus aquaticus).

A kwiczące perkozy rdzawoszyje słyszałeś?
_________________
TP Bocian
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2007-01-05, 23:30   

A czyż nie straszliwy (tyle, że dośc cichy) jest pisk ryjówki?
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
maniak lasu 

Posty: 4
Wysłany: 2007-12-29, 20:47   

Witam!
Odpisuję po ponad roku,wiele przez ten czas chodziłem po lesie,głównie z kolegą, ale to i tak amatorsko bez żadnego sprzętu. Jedynym oświetleniem,które mi towarzyszyło to blask księżyca i teraz gdzieniegdzie śnieg. Jednak nie potrafię się przełamać i iść głęboko dalej,boję się, gdy usłyszę jakikolwiek szelest.,parę razy uciekałem z paniką, że za chwilę zaatakuje mnie dzik czy inne zwierze .Ostatnio kumpel opowiadał mi wiele o wściekliźnie itp. tym bardziej się przestraszyłem. Czyli wnioskując-czysty amator ze mnie,który boi się wszystkiego co straszne. Czas się przełamać.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo