Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaskólki
Autor Wiadomość
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2014-09-20, 01:08   

witam od kilku dni nie widuje już żadnych jaskółek nawet nie mam pojęcia kiedy odleciały były a nagle ani jednej no coż oby gmarami doleciały i czekam na nie w 2015 roku ;)
 
     
Krzychu55 

Posty: 48
Wysłany: 2014-09-20, 18:04   

Odlecialy nie tylko jaskolki ale tez jerzyki bociany i wiele innych.Czekam na nie wiosna.Kiedy przyjdzie zima jest tez co podgladac w swiecie zwierzat.Wiadomo to jednak nie lato.
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2014-09-22, 00:28   

Pliszek napisał/a:
witam od kilku dni nie widuje już żadnych jaskółek nawet nie mam pojęcia kiedy odleciały

Wystarczy wybrać się nad większa wodę, zwłaszcza w miejsca gdzie w trzcinach nocują, można jeszcze ich zobaczyć tam sporo, zlatują się i krążą do zmierzchu. Wczoraj widziałem kilkaset krążących nad woda na stawach w Występie w gm. Nakło nad Notecią, a z innych ptaków m.in. 3 ohary - samicę i 2 juv..
Pozdrawiam

c.jpg
Plik ściągnięto 9350 raz(y) 31,37 KB

 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-02-12, 10:35   

Ponieważ przez dwa ostatnie lata, sztuczne gniazda dla oknówek, wiszące u mnie w koloni pod dachem stodoły, były zajęte przez te jaskółki [w ubiegłym roku w 3 były lęgi , a i czwarta też były wykorzystywana przez lotne już młode w celach wypoczynkowych], postanowiłem wykonać kolejne gniazda.
Jest ich 6, trzy zestawy po dwa obok siebie. Z pięciu stron jest ścianka z deski i tylko ścianka przednia jest wykonana bądź z gipsu, bądź z trocinobetonu. Wnętrze 11 na 12 cm.
 
     
pasjonat 

Posty: 27
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-02-12, 20:07   

Witam
Mam pytanie jaka wysokość i jaki duży otwór wlotowy. Może jakiś szkic lub zdjęcie. Pozdrawiam
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-02-15, 13:06   

pasjonat napisał/a:
Mam pytanie jaka wysokość i jaki duży otwór wlotowy. Może jakiś szkic lub zdjęcie. Pozdrawiam

Patrząc od przodu takiego sztucznego gniazda:
-wysokość 11 cm,
-szerokość 12 cm,
- głębokość , na górze gdzie jest większa 11 cm, na dole u podstawy 7.
Otwór 32-35 mm. Oknówki zresztą i tak zwężą go dolepiając błota do swego rozmiaru :smile:
Wymiary nie traktuj tak bardzo ściśle, centymetr mniej czy więcej nie ma wielkiego znaczenia. Naturalne gniazda tych jaskółek u mnie w koloni też nieco różnią się od siebie.
Aby gniazdo było trwałe przednia część, zbudowaną z gipsu wzmocniłem cienkim, miękkim drutem , który stworzył coś w rodzaju zbrojenia.
Aby sobie ułatwić wykonanie przedniej ścianki, górną część gniazda, jaką tworzy deską, dokręciłem po zbudowaniu i wyschnieciu gipsu.
Jak to ogólnie wygląda możesz zobaczyć, gdy wejdziesz w podstronę Albumgdzie znajdziesz moje gipsowe gniazda z oknówkami.
 
     
pasjonat 

Posty: 27
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-02-15, 18:54   

Teraz to wszystko jasne - dziękuję
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2015-02-18, 12:51   

no tak oknówki już chyba w drodze o ile się nie mylę i inne jaskółki.;) ja jakiś miesiąc temu znów przykręciłem moje gniazda tzn do okola powkręcałem wkręty takie 5cm długości bo często mi się zdarzało ze gniazda się odklejały ponieważ ja mam moje pod gołebnikem a on jest drewniany wiec drewno nie trzyma się mocno tzn glina odchodzi od drewna gdy są upały i wtedy gniazdo spada a tak jak się odklei to wkręt go przytrzyma stare gniazda wszystkie na tych wkrętach sie trzymają i jest to bezpieczne dla jaskółek nie przeszkadza im to bo otwory wlotowe są taj jak były;) w tym roku juz jedno gniazdo straciłem przez wróble nie zauważyłem ze wyciągnęły blokadę do gniazda (czyli gąbkę) i jakimś cudem zrzuciły całe gniazdo.
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2015-02-19, 09:27   

No jaskółki już za nie długo wrócą ;)
Panie Anton, fajnie to wygląda tylko format zdjęcia mały trochu
nie za wiele można zobaczyć mimo wszystko mniej więcej można się
zorientować o co chodzi ;) ;)
Warto pomagać bo coraz mniej miejsca do gniazdowania mają jaskółki.
A u mnie liczba par gniazdowych w ubiegłym roku
zwiększyła się dwukrotnie :wink: czyli z jednej pary zrobiły się dwie.
Jedna w stajni druga pod stodołą o dziwo na wolnym powietrzu młode bez problemu się
wychowały ;)
Na zdjęciach poniżej będzie widać gdzie mniej więcej nad lampą się mają ;)

DSCF3679.JPG
Plik ściągnięto 12 raz(y) 46,39 KB

DSCF8615.JPG
Plik ściągnięto 24 raz(y) 46,33 KB

 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-02-21, 19:27   

hachlica napisał/a:
Anton, fajnie to wygląda tylko format zdjęcia mały trochu


cóż smykałki do komputera to ja nie mam i już miał nie będę :wink: dobrze że chociaż tak mi wyszło :smile:
 
     
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2015-03-08, 09:58   

Wczoraj w ,,Przyloty 2015" michael99 napisał, że widział dwie jaskółki dymówki przelotem więc jaskółki już się powoli pojawiają w Polsce :D :D
 
     
sokolik94 

Posty: 9
Wysłany: 2015-03-10, 15:16   

Dziś w budce jaskółek oknówek wróble lub mazurki po wyrzucały starą wyściółkę.Zatkałem wlot do budki papierem tak aby nie weszły na stałe.Pod budką zaobserwowałem też ptasie odchody


Pytanko czy czyścić ręcznie budkę jaskółek czy nic nie ruszać ?
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-03-29, 15:56   

sokolik94 napisał/a:

Pytanko czy czyścić ręcznie budkę jaskółek czy nic nie ruszać ?

Próbowałem na początku czyścić gniazda oknówek, jednak gdy zobaczyłem że łatwo jest takie gniazdo przy tym uszkodzić, zaniechałem tego.
Zawsze jednak we wrześniu po odlocie jaskółek, zabezpieczam je przed wróblami i mazurkami, zatykając ostrożnie otwór, również po to by nie uszkodzić gniazda, robię to zwitkiem miękkiej foli, takiej z woreczków do pakowania w sklepie.
 
     
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2015-04-01, 09:50   

W tamtym roku o tej porze były już pierwsze wzmianki o powrotach jaskółek dymówek, a w tym roku jak na razie cisza. Mam nadzieję że za parę dni jaskółki pojawią się już w większych ilościach :D

Chyba, że już są osoby, które widziały pierwsze jaskółki dymówki i się tym jeszcze nie pochwaliły :D

Pozdrawiam :D
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2015-04-02, 14:29   

patryk2280 napisał/a:
W tamtym roku o tej porze były już pierwsze wzmianki o powrotach jaskółek dymówek, a w tym roku jak na razie cisza. Mam nadzieję że za parę dni jaskółki pojawią się już w większych ilościach :D

Chyba, że już są osoby, które widziały pierwsze jaskółki dymówki i się tym jeszcze nie pochwaliły :D

Pozdrawiam :D
jeśli chodzi o moje obserwacje Południe polski to na razie nie ma jaskółek albo możne są a ich nie widać bo u nas ciągle leje lub śnieg z deszczem od kilku dni i jaskółka siedzi u kogoś w oborze bo zwykle po tym zauważyłem jaskółki bo zawsze siadają na druty elektryczne i śpiewają pewnie nam obwieszczają ze już jesteśmy ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo