Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 17:10
obserwacje budek lęgowych wiosna 2007
Autor Wiadomość
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-02-19, 16:54   obserwacje budek lęgowych wiosna 2007

Sam posiadam sporo budek lecz chętnie odnotuje obserwacje innych.Mam informację że wiele osób prowadzi monitoring budek lęgowych w ciekawych miejscach
Członek OTOP
_________________
wacko
 
     
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-03-15, 21:27   

Pozwoliłem sobie odnowić temat który przeszedł bez echa, a to z powodu dzisiejszej obserwacji budek na szpaka.Coś niesamowitego zobaczylem dziś rano gdy dotarłem do Januszna.Szpaki 16 os. walczyły o 4 budki a właściwie uparły się na 2 na wielkiej brzozie , dziobały się i przepychały i wydawały niesamowite głosy.W pewnej chwili ustawily się na jednej gałęzi 16 os i celowały w budkę , wyglądało to jak klocki lego.Wreszcie jakoś doszły zgody bo część odleciała do budek które mam przy rzeczce jakieś 500m od tej awantury.
Może ktoś napisze o swoich obserwacjach
_________________
wacko
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2007-03-15, 21:32   

No tak, szpaki to mają zwyczaje dopiero, teraz juz wiem dlaczego ludzie dzwonią po kolejne budki dla szpaków... :green:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-03-16, 00:08   

Ja tez mam ok 30 budek dla szpaka 25 na dzialce reszta pod blokiem .Dzisiaj tez mialam dziwna sytuacje chociaz nieraz widzialam [slyszalam] jak deptaly sie w srodku budki ale dzis niewiem sama czy te krzyki byly efektem deptania czy wojny o budke .Slyszac dosc glosne krzyki z odleglosci 50 m i zauwazeniu ze w kierunku tej budki leci spora grupka sikorek bogatki modre ok 15 szt podeszlam blizej w poblizu byl syn i maz pytam co sie dzieje ;syn muwi ze sa tam 2 szpaki sikorki zaczely zagladac do srodka budki krzyki nie ustawaly sikory lataly jak oszalale .Wkoncu rzucilam kamykiem w drzewo z budki wyskoczyl wyploszony szpak a za nim wyskoczyl drugi ten pierwszy wypadl jak poparzony .Ten ktury zostal wyrzucal z budki sciolke ogladal w kolo budke cos tam do siebie skrzeczal gdzies polecial wrucil znowu wyrzucal sciolke .w koncu siadl na galezi i spiewal .Owszem widzialam rozne bojki ale czegos takiego nie widzialam I nie do konca niewiem co to bylo ze az sikory lecialy na pomoc . akurat inne szpaki cala grupa polecialy gdzies na zer lubie patrzec jak przylatuje taka gromada 50 szpakow i kazdy siada kolo swojej budki syn muwi ze to szpacze zaglebie :grin:
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
andrzejekk1 
:)

Posty: 275
Skąd: STW
Wysłany: 2007-03-16, 08:36   

ja tez mam pięc budek 3 z nich są blisko siebie chyba zbyt blisko bo zalatujace patki ich jeszce nie zajeły w jednej mam tylko sikorki a pozostałe dwie puste czwarta i piąta jest zajeta przez szpaki :lol:
_________________

 
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2007-03-16, 10:51   

Też chciałbym powiesić więcej budek dla szpaków na działce, ale nie wiem na jakie zagęszczenie można sobie pozwolić żeby nie było ,,wielożeństwa". Np. w jakich odległościach między sobą (około) są one u Ciebie Mario02 ?
_________________
ornitopter
 
 
     
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-03-16, 20:31   

Mario 02 bardzo ciekawa obserwacja ,zwłaszcza jeśli chodzi o reakcję sikorek.Obserwuje często szpacze boje ,czasami wtykają nos mazurki albo wróble ,lecz nigdy nie widziałem w takiej sprawie sikorek.A te krzyki w budce to takie przemawianie kto ma w tym domku sprzątać.Szpaczy pan powiedział ty wyczyścisz a potem przyniesiemy materiał na gniazdo.Jeśli chodzi o budki dla szpaka to ja mam na swoim prywatnym terenie 10 zarejestrowanych i prowadze ich obserwację. Ale mam wiele innych budek.A jak u ciebie z sikorami.Taka ilość przy budkach to napewno wspaniały widok,Twój syn ma rację.
_________________
wacko
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-03-16, 21:23   

Nasza dzialka jest duza 54 ary . Budki legowe mam na polowie tej dzialki niekture sa na pojedynczych drzewach w odleglosci ok 5-6 metrow na duzych dzrzewach np jablon reneta szara mam trzy budki na gruszy tez 3 budki . Nie zauwazylam wymiany partnerek albo zeby samica chowala mlode sama .Pod blokiem w kturym mieszkam zauwazylam w tamtym roku jak jedna samica chowala mlode sama choc widzialam jak pomagaly jej inne szpaki z innych budek .Drzewa na kturych sa budki pod blokiem oddalone sa od siebie ok 30 m i wydawalo mi sie ze ma samca bo spiewal czasem pod budka ale okazalo sie ze to szpak z tego drzewa obok byl ojcem zdrajca dzieki pomocy sasiadow wychowala mlode na drugi wyleg wprowadzila sie inna para i miala tez mlode ..Na kolejnym dzrzewie pod blokiem jest 2 budki jedna wyzej druga nizej na poczatku mieszkaly tam 2 pary szpakow potem gorna budke zajely mazurki i za nic nie chcialy sie usunac szpak skapitulowal .Wtym roku niewiadomo dlaczego budka mi spadla i zalozylismy nowa i do niej wprowadzily sie nowe szpaki . na tych drzewach gdzie jest 3 budki kazda para siada kolo swej budki i pilnuja jej nie ma klutni bujek a jak pojawi sie jakis myszak to stado zrywa sie do pogoni i za chwile wracaja cudownie to wyglada czuje sie jak hodowca golebi .Nawet sasiad ktury nie bardzo byl chetny ptakom bo podjadaly jego psu jedzenie muwi do mnie wczesnym rankiem w tym twoim zoo takie spiewy ze nie warto spac .Jedna budke mam blisko altany czasem stane i muwie do szpaka sasiad spiewaj a on jakby cos rozumial poprawi marynare napnie piers i dawaj .Mam szpaka bez nogi prawej jest juz u nas 3 rok pieknie udaje raz koguta raz kota . Najbardziej podoba mi sie jak wyjadaja psu z michy a on pozwala im na to Inaczej wyglada sprawa z budkami sikorek 3 lata staly nie zamieszkane teraz do 3 budek zagladaja sikory w jednej nocuja modre druga jest w zainteresowaniu bogatek a do nastepnej ktos nanosil igiel z modrzewia nie zauwazylam kto bo jest tam niedaleko karmik i mase ptactwa tam siada obok poczwszy od czyzy do sikor ubogich i cala masa ptasiego rodzaju gadula ze mnie :!:
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-03-16, 22:15   

Piękne opisy mogę takie czytać bez końca.A moje szpaki śpiewają jak czajki chyba to pozostałości z zimowiska.Rano wybieram się nad moją rzeczkę zobaczyć co tam słychać przy budkach.
_________________
wacko
 
     
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-03-18, 23:48   

dzisiaj pogoda straszna wiatr i deszcz lecz gdzieś znikly szpaki , odstąpily od swych budek . Nie spotkałem nawet 1 osobnika przez cały dzień .Odeszły od budek nawet modraszki.Widzialem tylko kowalika jak sprawdzał nie swoją budke.
_________________
wacko
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-03-19, 00:13   

Moje szpaki jak przyleca z szalin ktore sa kolo mojego bloku na dzialke to siedza caly dzien na drzewach ale w grupie zagladaja co jakis czas do budek a szczegolnie z rana i wieczorem przed odlotem na szaliny gdzie nocuja .Dzis tez wietrzna pogoda .Cala masa drobiu zaglada do karmikow czyze wszelkie modre a miedzy nimi szpaki ktore tez jedza slonecznik. psu jedzenie .Zauwazylam ze niektore sie deptaja od 5 -6 dni i jedynie dzisiaj nie bardzo pilnuja budek sa takie ktore malo odchodza prawie caly czas siedza przy budkach samice siedza napuszone byc moze narastaja im jajka tak jest np u innych ptakow ozdobnych .Juz widze ten moj zbombardowany samochod od ich kupsk wynoszonych od mlodych w tym roku budek jest wiecej wiec efekt moze byc wiekszy musze zakladac pokrowiec na samochod
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2007-03-19, 16:56   

Jedna z 2 wywieszonych w zeszlym roku budek pojdzkowych zainteresowal sie pewien ptak - latwo zgadnac jaki :neutral: kurcze, a juz mialem nadzieje, ze bede mial pojdzki w sadzie.
Zna ktos jakas malo inwazyjna (np. bez strzelania ze srutowki i procy :wink: )ale skuteczna metode by odstraszyc te ptaszyska od budki ktora nie jest dla nich :evil: :!: w najblizszej okolicy corocznie sa 2-3 pary, wiec kolejna to juz przesada :P czeresni dla nich zabraknie :wink:
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-03-19, 17:23   

Logan nie żałuj im czereśni , może będą robaczywe,a jak zjedzą same odejdą.Zresztą czereśnie chyba nie są zbyt zdrowe. :lol: :grin:
_________________
wacko
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2007-03-19, 22:04   

Ochłodziło sie i ruch przy budkach ustał. W Parku przy Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Wawie jedynie kowalik urzedował w swojej budce i często nadawał, szpaki znikły tez gdzieś, tylko w jednej budce sie kreciły, a jeszcze tydzień temu spiewały w całym parku. Z powodu temperatury nie widac było tez pszczół, które przezimowały w budce dla puszczyków. To tyle w skrócie :grin:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
krogulec 
obserwator

Posty: 164
Skąd: Puszcza Kozienicka
Wysłany: 2007-03-20, 17:01   

U mnie dzisiaj po raz pierwszy kopciuszki zainteresowały sie budkami dla nich przeznaczonymi.W poprzednich latach nie zajmowały budek,tylko robiły gniazda pod szopami.Ale fakt że dziś przyleciały samczyki, bo do tej pory były 4 samiczki ma na to zainteresowanie jakiś wpływ.Szpaki dzisiaj znowu sporadycznie i modraszki gdzieś poleciały.
_________________
wacko
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo