Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymarłe w Polsce
Autor Wiadomość
pieczara 
Adam, bądź Wirus :]


Posty: 453
Skąd: Radom
Wysłany: 2006-08-05, 22:49   Wymarłe w Polsce

Czy w ostatnim tysiacleciu wyginął na ziemiach polskich jakiś gatunek gada lub ssaka? oczywiście oprócz Jaszczurki Zielonej, która jest opisana w innym temacie. Wiem, że niedaleko naszych granic żyje Salamandra Czarna, ale ona chyba u nas nigdy nie wystepowała... :roll:
 
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-08-06, 10:07   

Cytat:
Czy w ostatnim tysiacleciu wyginął na ziemiach polskich jakiś gatunek gada lub ssaka?


zalezy w jakich granicach bo ciagu ostatniego 1000 lat to Polska rozne ksztalty i rozmiary miala :wink:
kilka by sie znalazlo (np. tur, tarpan, norka e., ale poczekaj jeszcze troche bo nasze Ministerstwo Srodowiska chyba ma jako jeden z glownych celow wykonczenie reszty
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2006-08-06, 18:27   

pieczara napisał/a:
Wiem, że niedaleko naszych granic żyje Salamandra Czarna, ale ona chyba u nas nigdy nie wystepowała...

Ano nie. A te "niedaleko" to dość względne bo salamandra czarna (obecnie to juz 2 różne gatunki!) wystepuje w Alpach, oraz w górach na płw.Bałkanskim (znaczy się Góry Dynarskie i Bałkany). Ponoc czasami trafiają się zupełnie czarne, bez plam okazy salamandry plamistej i stad różne błędne doniesienia o salamandrze czarnej u nas albo gdzies niedaleko.
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
pieczara 
Adam, bądź Wirus :]


Posty: 453
Skąd: Radom
Wysłany: 2006-08-06, 19:06   

Oj przepraszam, źle napisałem, bo byłem senny :cool: . Chodziło mi oczywiście o wymarłe gady i płazy, a nie ssaki, które wygineły na obecnych ziemiach polskich. A co do Salamandry, to nie chodzilo mi o czarną, ale o podgatnek plamistej, która ma na sobie paski :grin: .
 
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2006-08-06, 19:10   

pieczara napisał/a:
podgatnek plamistej, która ma na sobie paski

Znaczy sie salamandra salamandra terrestris. Ponoć jest w Karkonoszach, bo to generalnie podgatunek zachodnioeuropejski, ale ja w Karkonoszach widziałem tylko zwykłe formy nominalne... Ale szukajcie, a znajdziecie (podobno).
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo